poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Gely na mytí rukou často zamlčují důležité informace

19.4.2022

Podle rakouských zjištění na mnoha dezinfekčních přípravcích na ruce chybí řada povinných informací.

Rakouská spotřebitelská organizace VKI v prosinci 2021 testovala dezinfekční přípravky na ruce působící proti bakteriím a virům. Zjistilo se, že méně než pětina výrobců uvádí na obalu všechny povinné informace. Rakouská Agentura pro zdraví a bezpečnost potravin (AGES) nedávno také zkoumala obaly těchto výrobků a došla k závěru, že důležité informace o produktu neodpovídají požadavkům u více než dvou třetin prověřených vzorků.

Na balení dezinfekce musí být uveden popis produktu, složení, výrobce a kontaktní údaje, varování před nesprávným použitím nebo možným škodlivým účinkem, bezpečnostní pokyny, varovné piktogramy (například plamen označující hořlavinu) a množství obsažené v balení.

Mezi produkty na čistění rukou a výrobky k dezinfekci rukou je podstatný rozdíl. Přípravky k očistě rukou jsou pouze kosmetické zboží s minimálním nebo zcela nulovým účinkem proti virům. Na ty rychle zaberou pouze dezinfekční výrobky obsahující alespoň 80 % etanolu nebo 70 % 2-propanolu. Obě látky jsou formami alkoholu. K spolehlivému účinku je nutné aplikovat nejméně 3 ml produktu po dobu půl minuty. I nižší koncentrace alkoholu může chránit před viry, ale je třeba nechat prostředek působit až několik minut a ve větším množství.

Vonné látky, například levandulové či citronové aroma, nebo éterické oleje mohou při častém používání způsobit alergie. Na etiketě by mělo být výslovně uvedeno „pro dezinfekci rukou“. Pokud je tam napsáno pouze „hygienický gel“ nebo „gel na ruce“, není zaručeno, zda jde skutečně o dezinfekci. Důkladné mytí rukou mýdlem funguje také dobře a nestojí téměř nic. Nezapomínejte, že časté mytí a dezinfekce vysušuje pokožku. Kvalitní dezinfekční prostředky však velmi často obsahují látky, které brání přílišnému vysychání.

Související články