poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Menstruační kalhotky přírodu příliš nešetří

21.4.2022

Tvrzení, že použití menstruačních kalhotek šetří životní prostředí, jsou nadsazená. Vzhledem k možnosti opakovaného použití však produkují méně odpadu než menstruační vložky nebo tampony.

Menstruační kalhotky stejně jako menstruační kalíšek omezují používání jednorázových vložek a tamponů, čímž šetří zdroje a produkují méně odpadu. Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk analyzovala výsledky francouzského spotřebitelského testu s cílem posoudit, nakolik lze hovořit o prospěšnosti menstruačních kalhotek pro životní prostředí.

Na první pohled se může zdát, že čím je spotřeba menstruačních potřeb nižší, tím lépe. Důležitou roli však hraje i způsob užívání. Při výrobě a praní menstruačních kalhotek se používají různé zdroje. Fakt, že jde o výrobky s opakovaným použitím, není jediným faktorem. Důležitý je použitý materiál. Záleží také na tom, zda se kupují navíc nebo se nosí místo běžných kalhotek, jak dlouho se používají, jak dlouho vydrží, jak se perou a jakým způsobem se suší. Pokud mají krátkou životnost nebo se  perou v poloprázdné pračce, neprospívá to přírodě ani peněžence.

Za předpokladu, že uživatelka menstruuje zhruba třináctkrát ročně po dobu 40 let a potřebuje pokaždé přibližně 25 vložek nebo tamponů, spotřebuje za svůj život asi 13000 kusů menstruačních potřeb. Podle dánských kolegů jsou menstruační kalhotky pouze alternativou jednorázových výrobků a nemohou je zcela nahradit právě kvůli skrytým nárokům, které jejich výroby a údržba kladou na přírodní zdroje.

K pohodlnému prožití jednoho menstruačního cyklu je vhodné mít šestery menstruační kalhotky s odhadovanou životností 3 roky.

Chcete-li se soustředit pouze na množství odpadu, nejšetrnější je menstruační kalíšek – během cyklu vystačíte s jedním a vydrží vám až 5 let. Spotřebitelské testy ukazují, že jde o šetrnou možnost, na kterou je však nutné si zvyknout.

Související články