poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Odstraňovače zeleného povlaku a mechu mohou škodit přírodě

22.4.2022

Jak se zbavit zeleného povlaku a mechu na dlažbě a zahradním nábytku bez zbytečné chemie? Důležité je používat bezpečné prostředky schválené příslušnými orgány. Existují i další způsoby.

Zelený povlak na terasách, dvorcích a zahradním nábytku tvoří drobné řasy. Dobře se jim daří zejména ve vlhku a stínu, bývají kluzké a mohou působit nevábně. Na trhu je řada účinných chemických prostředků k jejich odstranění. V Dánsku musí být takové výrobky schváleny Agenturou pro ochranu životního prostředí a musí být posouzeno jejich působení na živé organismy. Všechny požadavky musejí být rovněž deklarovány na obale. Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk dále připomíná povinnost uvedení certifikovaného loga a registračního čísla.

Lze rovněž zkontrolovat, zda je přípravek zařazen do národní databáze schválených pesticidů. Odstraňovače řas jsou totiž biocidy, pro které obecně platí přísnější pravidla. Nutnost dodržovat návod k použití je samozřejmostí.

Běžné čističe venkovních prostor, které nejsou uvedeny na trh jako biocidní odstraňovače řas, nepodléhají tak přísné kontrole, mohou proto uškodit živým organismům na zahradě a v okolí. Může jít například o čističe dlaždic, čističe teras nebo univerzální čističe. K odstranění nechtěného nazelenalého povlaku ovšem často postačí voda a tvrdý kartáč. Na odolnější povrchy můžete použít také vysokotlaký čistič.

Dánská Agentura pro ochranu životního prostředí v roce 2021 prošetřila 79 případů problematických pesticidů k ničení řas a u pěti podala trestní oznámení. Důvodem byly látky, které nebyly v souladu s předpisy a prodávaly se na internetu, a propagace běžných venkovních čističů jako přípravků k odstraňování řas.

Související články