poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Migrace chemie z lahví do pití

26.4.2022

Mohou lahve na vodu uvolňovat do nápoje nežádoucí chemikálie? Jak si poradit, když voda chutná po plastu nebo lahev začne zapáchat? Nabízíme vám několik poznatků a rad od dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk

Lahve na vodu bývají vyrobené z plastu, kovu nebo skla. Dánská veterinární a potravinová správa je pravidelně prověřuje. Chuť nápoje v nepřijatelné míře může měnit až polovina nádob. Dánští spotřebitelé mohou lahev, která mění senzorické vlastnosti pití nebo načichne, reklamovat a podat signál k potravinové inspekci.

Normy EU stanovují hraniční množství bezpečné migrace některých chemikálií z obalů do potravin. Jde o celkové množství, nikoli o jednotlivé látky. Jsou ovšem také složky, pro které jsou stanoveny zvláštní limity, například bisfenol A. Zákon tedy dovoluje, aby se z lahví na vodu do tekutiny uvolňovalo jisté malé množství látek.

Test lahví na vodu organizace Forbrugerrådet Tænk z roku 2016 zjistil, že žádný ze zvolených vzorků neporušuje legislativu. Ani jeden neobsahoval ftaláty nebo bisfenol A, ale jedna plastová lahev uvolňovala malé množství chemikálií do kyselých tekutin, jako jsou džusy, a jedna kovová lahev uvolňovala malé množství hliníku. Nešlo sice o nadlimitní hodnoty, ale lahve na vodu by neměla kontaminovat vodu žádnou chemií. Studie navíc zjistily, že uvolňování z plastových lahví může stoupat, pokud se myjí v myčce a opotřebují se. Sklo nebo nerezové výrobky jsou v tomto ohledu vždy lepší volbou.

Jak používat lahev na vodu tak, aby nevznikaly obavy z nežádoucích chemikálií? Nepoužívejte lahve na vodu se silným pachem nebo takové, které mění chuť nápoje. Opotřebované lahve bez lítosti vyhoďte. Snažte se nepít vodu, která v lahvi byla moc dlouho. Místo plastových nebo hliníkových lahví volte skleněné nebo nerezové. Nezapomínejte, že kyselejší nápoje, jako jsou například džusy, mohou zvýšit uvolňování chemikálií.

Související články