poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Španělé budou mít v restauracích kohoutkovou vodu zdarma

28.4.2022

Nový zákon stanovil pro španělská stravovací zařízení povinnost zařadit do své nabídky bezplatnou kohoutkovou vodu. Cílem je snížit množství odpadů a podpořit zdravé stravovací návyky a dodržování pitného režimu.

Zákon o odpadech a znečištění vstoupil v platnost 9. dubna 2022. Jeho cílem je rozumná a udržitelná spotřeba a jedním z požadavků je snížení množství jednorázových obalů. Veřejná správa tak musí zajistit přístup k nebalené pitné vodě na veřejných prostranstvích a podporovat používání opakovatelně plnitelných nádob.

Zákon také stanovil, že hotelová a restaurační zařízení musí nabízet nebalenou vodu z kohoutku zdarma, například ve sklenici nebo džbánku. Španělská spotřebitelská organizace OCU již léta požaduje, aby dle legislativy měla stravovací zařízení povinnost nabízet nebalenou pitnou vodu bez poplatku, proto nový zákon uvítala.

Pití vody je přirozený způsob, jak hydratovat organismus. Kohoutková voda je nejudržitelnější volbou, protože je bez obalu a není třeba ji zvlášť přepravovat. Je levná, dobrá a kvalitní. Cena za litr není vysoká a pro provozovatele není problém nabídnout ji zákazníkům zdarma. Obyčejná voda prospívá zdraví více než kterýkoliv jiný nápoj. Když je však v nabídce podniku pouze placená voda, mnozí klienti si raději objednají sladké pití nebo alkohol. Bezplatný přístup k pitné vodě je dobrý způsob, jak podpořit zdravé návyky.

Související články