poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pečovat o trávník je třeba celý rok

6.5.2022

Starat se o trávník je nekončící práce. Můžete si ji však usnadnit. Nabízíme vám několik tipů britské spotřebitelské organizace Which o správném nastavení sekačky nebo rady, jak se o trávu po celý rok starat.

Upravený trávník je okrasou každé zahrady. Než zapnete sekačku, posbírejte větší kamínky a větvičky z okolních stromů či keřů, které by stroj mohly poškodit. Máte-li sekačku s kabelem, přehoďte jej přes rameno, aby nedošlo k jeho poškození. Zkontrolujte uzemnění. Volte vhodnou obuv. Nejlepší ochranou před zraněním jsou boty s kovovou špičkou. Potřebujete také ochranné brýle nebo štít a pár pevných zahradnických rukavic. Začínejte posekáním okrajů a dávejte pozor na rostliny okolo trávníku, o které nechcete přijít. Poté se pohybujte v souběžných pruzích, které se musí částečně překrývat, abyste nic nevynechali. Pravidelně vyprazdňujte sběrný koš. K dosažení dokonalého výsledku můžete nakonec ostříhat okraje trávníku nůžkami na trávu.

Výšku nožů lze u většiny sekaček nastavovat podle potřeby. Na začátku sezóny nastavte nože vysoko a časem je postupně snižujte, dokud nedosáhnete 25 mm. Nižší posečení může trávník oslabit, snáze uschne nebo podlehne jiným problémům.

Pokud chcete na trávníku vytvořit pruhy, potřebujete sekačku s válcem, který trávu přitlačí k zemi. Když budete střídat směr sečení, stonky budou ležet v každém pruhu jinak. Sečte trávu, pouze když je suchá, řada sekaček si s mokrou neporadí. Některé přístroje nabízejí funkci mulčování, která posekanou trávu zatlačí zpět do trávníku. Většina sekaček na trávu má sběrný koš, mnohé mají indikátor naplnění.

Posekanou trávu můžete kompostovat nebo vyhodit do kontejneru na rostlinný odpad. Pokud jste předtím na trávník použili prostředek na hubení plevele, musíte podle návodu odpad z prvních několika sečení vyhodit do směsného odpadu.

Trávník roste ve vegetačním období od jara do podzimu celkem rychle a měl by se sekat jednou až dvakrát týdně. V zimě se seče jen výjimečně. Tajemstvím krásně zelené trávy je dobré hnojení. Pravidelně likvidujte plevel. Máte-li rádi sedmikrásky, musíte ostatní plevele hubit jednotlivě, ať už lokálním postřikem nebo mechanicky. Odolným plevelem bývá jetel. Vytrhávejte ho před posekáním trávy, postupně bude oslaben a zmizí.

Mech je důsledkem stínu z okolních stromů nebo keřů. Zbavte se ho na podzim – použijte speciální přípravek z obchodu, odstraňte ho mechanicky, snažte se zbavit stínu a provzdušněte trávník. Následný výsev nových semen do stávajícího trávníku ho zahustí a zabrání plevelům zaplnit volnější místa. Pro výživu trávníku před zimou můžete aplikovat i podzimní hnojivo. V zimě nechte trávník odpočívat. Sekejte jen podle potřeby (za teplejších zim může tráva růst více než v jiných letech) a pouze když není mokrý nebo namrzlý. Nechoďte po zmrzlé trávě – může ji to poškodit.

Test travních sekaček naleznete v červnovém vydání našeho časopisu. 

Související články