poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Doplňky na hubnutí z online tržišť jsou stále většinou nebezpečné

9.5.2022

Naprostá většina doplňků stravy určených k hubnutí zakoupených na nadnárodních internetových tržištích, které testovala italská spotřebitelská organizace, neodpovídá zákonným požadavkům. V některých jsou nejen zakázané, ale i škodlivé a silně návykové látky, v jiných nenajdete nic kromě pomocných složek.

Italská organizace Altroconsumo laboratorně zkoumala třicet výrobků na podporu hubnutí. Kolegové do testu vybrali výrobky, které buď slibovaly výrazný redukční efekt, nebo měly obzvlášť pozitivní recenze. Vyhledali je na online tržištích, jako jsou Amazon, eBay, Alibaba/Aliexpress, Wish, ale také na jiných, které nabízejí zboží pocházející ze zemí mimo EU.

Jeden produkt obsahoval amfetamin, ve dvou případech šlo o přípravky ke kožní aplikaci, které se nesmí užívat vnitřně, ve dvou produktech nebylo ani stopy po deklarovaných účinných látkách. Většina štítků neodpovídala zákonným požadavkům, některé uváděly kromě chybného složení také zavádějící a nezákonné informace typu „pomáhá spalovat tuky“ nebo „snižuje chuť k jídlu“. Pouze jeden výrobek v testu nevykazoval žádné nesrovnalosti.

Použití amfetaminilu, obsaženého v jednom výrobku, v doplňcích stravy není povoleno. Jde o látku obsahující amfetamins anorektickým (snižuje chuť k jídlu) a psychostimulačním účinkem, vyvinutou a užívanou v 70. letech proti obezitě, poruchám pozornosti, hyperaktivitě a narkolepsii. Je silně návykový. Doplňky stravy nesmí podle evropských zákonů obsahovat podobné složky, protože nemohou být uváděny na trh za účelem léčby, diagnostiky nebo prevence nemocí, a už vůbec ne amfetaminy, které jsou klasifikovány jako omamné látky a podléhají velmi přísné regulaci. Ve stejném vzorku se vyskytoval rostlinný extrakt z rostliny pausinystalia yohimbe, který je v EU zakázanýv doplňcích stravy kvůli možným nežádoucím účinkům, jako jsou zvýšený krevní tlak, tachykardie či úzkostné stavy.

Kyselina salicylová obsažená ve dvou výrobcíchse používá na kůži třeba při lupénce nebo akné anesmí se užívat vnitřně. Jeden z těchto produktů byl sice uváděn jako kosmetický přípravek, ale způsob jeho propagace a forma malé kapsle mohou snadno vyvolat dojem, že jde o doplněk stravy. 

Ve dvou produktech mělo být podle etikety deset údajně zeštíhlujících látek nebo přísad s dalšími benefity, například mango, zelený čaj, malina, extrakt z garcinie cambogia či ženšen. Ve skutečnosti obsahovaly pouze pomocné látky, které se přidávají pro delší trvanlivost nebo lehčí užívání, v tomto případě vodu, sorban draselný, kyselinu citrónovou a přírodní příchutě.

O výsledcích testu bylo informováno italské ministerstvo zdravotnictví i příslušné internetové platformy.TržištěeBay odstranilo všechny problematické produkty a informace o nesrovnalostech předalo prodejcům. Alibaba/Aliexpress oznámil, že problém bude řešit, ale do 26. dubna, kdy byl zveřejněn italský článek, tuto informaci neupřesnil.

Doplňky stravy na hubnutí nedělají zázraky a jsou v podstatě zbytečné, protože zhubnout bez diety a cvičení nelze. Neexistují vědecké důkazy, žezelený čaj, zelená káva, garcinia cambogia nebo další podobné látky podporují redukci váhy. Studie existují podle o glukomannanu, ale pouze v rámci nízkokalorické diety.

Pokud si chcete koupit doplněk k podpoře hubnutí na internetu, věnujte pozornost přítomnosti povinných informací(včetně uvedení informace, že jde o doplněk stravy, obsažených látek a jejich doporučené denní dávky, jména a adresy výrobce nebo distributora). Vše musí být jasně srozumitelné a v češtině. Ověřte si vše na internetu – na webu výrobce, kde musí být jasně uvedena jeho identita, i u prodejců. Pozorně čtěte zákaznické recenze. Pozor na webové stránky s gramatickými chybami nebo špatně provedeným automatickým překladem i na příliš nízké ceny. Nevěřte slibům na rychlé zhubnutí, zhubnutí beze změny životních a stravovacích návyků nebo zhubnutí přes noc v kombinaci s krémy nebo speciálním oblečením. Nevěřte ani obrázkům před a po užívání a ověřte si, zda citovaní odborníci, kteří přípravek doporučují, skutečně existují.

Související články