poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Příčiny nové žloutenky jsou neznámé. Některé už byly vyloučeny

11.5.2022

V řadě zemí se objevily případy dětské žloutenky, která se liší od dosud známých typů hepatitidy. Nabízíme vám základní informace a popis základních příznaků od italské organizace Altroconsumo.

Nemoc, která se nově objevuje u dětí, neodpovídá žádnému z dosavadních typů klasické virové hepatitidy a příčiny jejího vzniku nebo způsob přenosu nejsou známy. Po prvních případech hlášených začátkem dubna ve Spojeném království je nyní už 111 nemocných mladších 10 let ve Velké Británii. Stav deseti pacientů byl natolik vážný, že si vyžádal transplantaci jater. Stejná choroba se už vyskytla v USA, Izraeli, Irsku, Dánsku, Nizozemsku, Belgii, Rumunsku, Francii, Španělsku nebo Itálii. O příčinách existují pouze hypotézy. Na základě dostupných informací se předpokládá, že jde o nemoc infekčního původu. Zároveň bylo vyloučeno, že by šlo o klasické viry způsobující žloutenku.

Dosud známá akutní hepatitida je zánět jater, který vzniká z řady příčin, ale především infikováním žloutenkovým virem. Může být také způsobena toxickými látkami, léky nebo autoimunitními chorobami. U nového onemocnění byly všechny běžné příčiny vyloučeny a zvažují se další hypotézy.

Nemoc má netypické příznaky, které nejsou u všech stejné – nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti žaludku, průjem a příznaky podobné chřipce, jako je celková únava, bolest svalů a kloubů, někdy dokonce vyrážka. Kromě vyrážky jde o symptomy připomínající sezónní chřipku či gastroenteritidu. U některých nakažených se pleť zabarví do žluta, jen výjimečně se objevila horečka. Nažloutlá barva kůže a bělma očí nebo nadměrná únava jsou varovné příznaky, při kterých by rodiče měli zpozornět. Alarmujícím znakem je také tmavá moč a nezvykle světlá stolice. Je pak nutné poradit se s pediatrem.

Již byly vyloučeny nejčastější příčiny žloutenky, tedy viry hepatitidy typu A, B, C, D a E nebo expozice toxickým látkám. Analýza případů ve Spojeném království objevila u řady nakažených adenovirovou infekci, způsobenou respiračními viry, které postihují děti a vyvolávají onemocnění podobné chřipce se zvracením a průjmem. Ty jsou však naprosto běžné, proto je nyní třeba prozkoumat, zda v důsledku koronavirové pandemie nedošlo k jejich změně tak, že některé nyní snadno vyvolají rovněž zánět jater. Nález adenovirové infekce může být náhodný nebo pouhou shodou okolností stejně jako předpokládaná snížená imunita v důsledku ochranných opatření proti covidu, která neumožnila styk s viry a vyvinout ochranné reakce organismu. Některé děti s novou žloutenkou měly pozitivní test na covid, ale zatím není jasné, zda mohl být samotný covid spouštěčem nové žloutenky.

Souvislost s vakcínami proti nemoci covid-19 byla vyloučena vzhledem k věku většiny pacientů, kterým je 1–5 let a očkování pro ně ještě není indikováno. Kromě toho byly očkovány mnohé osoby se závažným nebo autoimunitním onemocněním jater i pacienti po transplantaci jater, a to bez jakýchkoli zvláštních nežádoucích reakcí. Některé očkovací látky sice obsahují adenoviry, ty jsou však laboratorně modifikované a neschopné replikace nebo infikování. Je proto nepravděpodobné, že by vyvolaly jaterní záněty. Ze stejného důvodu je nepravděpodobné, že by příčinou mohl být rekombinantní vir pocházející z dětských adenovirů a adenovirů z vakcín.

Související články