poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Závěsy a žaluzie pomáhají ušetřit na energiích

13.5.2022

Jednoduché úpravy oken a dveří bytu či domu mohou citelně snížit platby za elektřinu nebo plyn, aniž byste museli investovat do jejich výměny nebo nákladných oprav. Nabízíme vám rady bulharských kolegů ze spotřebitelské organizace Aktivni potrebiteli.

Chladný zimní vzduch proniká do interiéru nedostatečně utěsněnými dveřmi nebo okny, což může vést až k třicetiprocentním ztrátám tepla. K vytopení místností se pak spotřebuje více energie a náklady stoupají. Otevřete okno, přiložte na jeho okraj obyčejný papír a zavřete.

Pokud papír nemůžete vytáhnout nebo to jde ztěžka, je všechno v pořádku, ale pokud ho vytáhnete snadno, těsnění je třeba opravit. Zkontrolujte také okraje okenních rámů, zda mezi nimi a zdí nejsou škvíry. Případné nedokonalosti lze zaplnit silikonovou pěnou.

Za slunečných zimních dnů roztahujte závěsy a shrňte žaluzie – sluneční paprsky vám pomohou místnost vyhřát. Při mračném počasí a v podvečer naopak závěsy a žaluzie zatahujte. Nejúčinnější jsou silné závěsy teplých barev. V zimě větrejte pravidelně, ale krátce – stačí otevřít okno dokořán na minutu či dvě. Odklopit jej do tzv. větrací pozice je mnohem méně účinné a vede k větším ztrátám tepla.

V létě proniká teplo opačným směrem – z venkovního prostředí do interiéru – a zvyšuje potřebu chlazení ventilátorem nebo klimatizací, narůstá také spotřeba lednice. Markýzy, slunečníky nebo vnější rolety či žaluzie pomáhají zmírnit průnik horka do místnosti, ale vyžadují větší dodatečné útraty. Stačí při slunečném počasí zatahovat již namontované rolety či žaluzie nebo závěsy. Reflexní nebo zrcadlová fólie na vnější straně skla snižuje průnik tepla o zhruba 77 % oběma směry – v létě ji udrží venku, v zimě uvnitř.