poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak šetřit vodou? Není to těžké

17.5.2022

Kvůli sílícímu suchu je třeba začít šetřit vodou v domácnosti a maximálně využívat dešťovou vodu. Je to jednoduché a není nutné měnit životní styl. Nabízíme vám rady belgické organizace Test-Achats, jak na to.

Letošní březen byl v Belgii obzvláště slunečný. Podle Královského belgického meteorologického institutu překonal délkou slunečního svitu všechny rekordy. Pršelo velmi vzácně a během celého měsíce spadlo 2,2 mm srážek, zatímco průměr pro březen je 59,3 mm. Ani dubnové počasí nepomohlo snížit sucho v krajině. Situace není o moc lepší ani v České republice. Je tedy nutné používat vodu uvážlivě, jak s ohledem na současné potřeby a náklady, tak s myšlenkou na budoucí generace. Sladká voda totiž tvoří jen trochu přes 2 % světových zásob vody, z toho 69 % zadržují ledovce a 30 % jsou podzemní vody.

Úspora vody nevyžaduje drastické změny životního stylu. Stačí několik jednoduchých kroků. Při jarním úklidu terasy nebo vydlážděného dvorku nepoužívejte tlakové zařízení. To spotřebuje 200–300 l vody, zatímco při ručním čištění si můžete vystačit se dvěma kýbly, tedy s 20–30 l. Podobné je to při mytí auta, kde je také rozdíl mezi mytím tekoucí a natočenou vodou. Důležitá je frekvence – každodenní mytí znamená větší spotřebu než mytí jednou za týden či dva nebo déle.

Velké množství vody se spotřebuje rovněž při plnění zahradních bazénů, ovšem i při koupání v koupelně. K pětiminutové sprše šetrnou sprchovou hlavicí potřebujete přibližně 60 l. Máte-li obyčejnou hlavici nebo se sprchujete déle, můžete dosáhnout stejné spotřeby, jako byste se koupali v napuštěné vaně, tedy až 200 l. Z kapajícího kohoutku za den vytečou 4 l vody, a pokud z něj voda uniká tenkým čůrkem, přicházíte o čtyřikrát více. Problémem je protékající splachování u záchodu.

Stále více lidí se snaží používat dešťovou vodu. Stačí postavit pod okap jednoduchý sud nebo jinou nádobu a po pořádném dešti budete mít dost vody na umytí auta nebo dlažby či k zalití zahrady. Dešťová voda je měkká, proto se z ní bude usazovat méně vodního kamene v nádobách, záchodové nádržce nebo vhodně propojených spotřebičích, třeba v pračce. V domě lze instalovat důmyslný systém, který maximálně využije dešťovou vodu všude, kde to lze.

Související články