poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Většina gelů na intimní hygienu je bezpečná, ale nejlepší je teplá voda

18.5.2022

Většina mycích gelů pro intimní hygienu v dánském testu měla bezpečné chemické složení a neobsahovala látky, jako jsou endokrinní disruptory nebo alergenní vonné složky.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk prověřila složení 34 mycích gelů pro ženskou intimní hygienu. Testem prošlo 25 výrobků.

Sedm testovaných produktů obsahovalo parfémy, proto je nelze doporučit k použití na jemné intimní partie. Mytí genitálií přípravkem s vonnými látkami může podle gynekologů vyvolat podráždění, nežádoucí poševní výtok, svědění, pálení, vyrážku nebo bolest. Vonné složky totiž mohou být alergenní, je tedy důležité se jim vyhýbat, zejména když mají být aplikovány na velmi citlivou pokožku.

Některé vzorky v testu dostaly nejhorší ohodnocení, protože obsahovaly zvlášť problematické látky. Například v intimním gelu Sanex se vyskytoval salicylát sodný, který má negativní vliv na plodnost. V intimním mýdle Vivag byl obsažen endokrinní disruptor BHT. V době testu se v obchodech objevil stejný výrobek bez BHT a na dánském trhu jsou v současnosti k dostání obě verze.

Přestože řada gelů určených k intimní hygieně nenese chemická rizika, je vhodné dobře zvážit, zda jsou skutečně třeba. Předsedkyně Dánské společnosti pro porodnictví a gynekologii Dr. Annemette Wildfang Lykkebo radí používat při očistě genitálií pouze teplou vodu, která nenarušuje přirozenou rovnováhu pH a bakteriální flóry.

Výsledky testu najdete na internetových stránkách organizace Fobrigerrådet Tænk zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články