poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mnoho prášků na praní stále škodí zdraví a přírodě

19.5.2022

Dvě pětiny pracích prášků na barevné prádlo obsahuje chemikálie škodící zdraví nebo životnímu prostředí, ukázal test.

V 9 z 15 přípravků testovaných dánskou organizací Fobrugerrådet Tænk nebyly žádné látky, které mohou ublížit spotřebitelům nebo přírodě. Jeden testovaný vzorek obdržel nejhorší známku (prací prášek Omo), protože obsahoval benzylsalicilát, který narušuje hormonální rovnováhu organismu, a může tak přispět ke vzniku koktejlového efektu.

V pracích prášcích značek Neutral Storvask, Biotex, Omo a Maxitrat se vyskytovaly problematické lineární alkylbenzensulfonáty (LAS), tedy detergenty, které rozpouštějí mastnotu a nečistoty. Ohrožují zejména vodní organismy, protože se špatně rozkládají v prostředí s nízkým obsahem kyslíku. Vědecký výbor pro zdravotní a environmentální rizika Evropské unie SCHEER ve své zprávě z roku 2020 vyjádřil znepokojení nad účinky LAS ve vodním prostředí, zjištěnými výzkumem v letech 2009–2019.

Dřívější testy ukázaly, že tekuté prací prostředky často obsahují více nežádoucích chemických látek než prášky, protože v pracím prášku nejsou alergenní konzervační látky, bez kterých se gely obvykle neobejdou. Chcete-li se vyhnout problematickým přísadám v prášcích na praní, kupujte výrobky s certifikovanou spolehlivou ekoznačkou.

Vybírejte prášky bez parfemace – vonné látky nemají žádný vliv na kvalitu praní. Vyhněte se chlóru a optickým bělidlům, protože škodí životnímu prostředí. Pozor na alergenní konzervační látky – v seznamu složek je najdete pod názvy končícími na -thiazolinone, například methylisothiazolinone nebo benzisothiazolinone. Obsah boritanu sodného odhalíte ve složení uvedeném na internetových stránkách výrobce. Jde o látku, která snižuje plodnost a může uškodit embriu.

Výsledky testu najdete na internetových stránkách dánské organizace zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články