Spojení potravinové prostředí zahrnuje všechny faktory, které ovlivňují přemýšlení a rozhodování spotřebitelů o jídle a stravování obecně. Potravinové prostředí je do značné míry utvářeno komerčními subjekty, které určují dostupnost, propagaci a ceny výrobků, které lidé kupují a konzumují.
Zastavení nárůstu obezity bylo jedním z devíti globálních dobrovolných cílů přijatých v roce 2013. Evropské země se tak sice zavázaly, že do roku 2025 sníží výskyt této nemoci, ale ani jedné z nich se to zatím nedaří. Evropská spotřebitelská organizace BEUC proto vyzvala kompetentní úřady a osoby s rozhodovacími pravomocemi, aby se těmto otázkám začaly neprodleně věnovat.
Zpráva WHO zdůrazňuje, že 60 % dospělých Evropanů trpí nadváhou nebo obezitou, která postihuje také mladší generace a skoro třetina dětí má nadváhu nebo je obézní. Text zpochybňuje současný trend přisuzovat zodpovědnost za tuto situaci pouze konzumentům a požaduje od vlád opatření, která upřednostní veřejné zdraví, ale také řadu strukturálních řešení, která se dotknou i komerční sféry. Nedávný výzkum BEUC například zjistil, že děti jsou neustále terčem reklam na nezdravé potraviny. Je proto důležité přijmout závazná společná pravidla i v rámci celé Evropské unie.
Problémů je v tomto směru mnoho – od matoucího označování nutričních vlastností potravin nebo propagace sladkých cereálií na předních místech v obchodech až po reklamy na nezdravé jídlo zaměřené na malé děti na platformách sociálních médií. Podle spotřebitelské organizace se povinné označování na přední straně obalu (například jako Nutri-Score) musí stát jednou z možností, jak poskytnout spotřebitelům snadné srovnání a lepší volbu. Je rovněž důležité, aby regulace obsáhly růžné druhy marketingových strategií a prostředků, aby bylo skutečně možné dosáhnout dobrých výsledků.