poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Oplatky jsou nutričně nekvalitní energetická bomba

25.5.2022

Několik oplatek dodá organismu dostatek energie na celý den, ale jde o výrobky s mizivým obsahem bílkovin, vitamínů a minerálů. Je v nich zpracovaný palmový tuk a další ingredience, které neprospívají zdraví.

Bulharská spotřebitelská organizace Aktivni potrebiteli zkoumala 31 značek oplatek místních a zahraničních výrobců. Obsahovaly v průměru 15 složek, z toho 2–4 sladidla. Průměrný obsah uhlovodíků tvořil 50–60 % váhy oplatky, v některých vzorcích až 70 %. Kromě cukru šlo o sladidla, jako jsou maltodextrin, isomalt, stévie nebo maltitol. Výsledkem je vysoká kalorická hodnota produktu – přibližně 500 kalorií na 100 g oplatky. Z toho vyplývá, že konzumací 5–7 oplatek denně lze dosáhnout běžného celodenního příjmu energie. Nejde ovšem o plnohodnotnou stravu.

Palmový tuk se vyskytoval v 28 testovaných produktech a v 5 patřil k základním složkám. Při procesech ztužování palmového tuku vznikají karcinogenní látky, proto je v některých zemích používání ztužených tuků omezeno zákonem. V 29 vzorcích byly mléčné složky, které jsou ovšem také problematické. Jde totiž o terciárně zpracované suroviny, jako jsou sušené mléko, mléčné proteiny, mléčný cukr laktóza nebo třeba syrovátka. Mléčné proteiny při tepelné úpravě spolu s použitými cukry vytvářejí toxické chemikálie.

Na obalech testovaných vzorků nebyla uvedena žádná „éčka“. Výrobci namísto toho vypisovali plné názvy použitých látek, například lecitin (E322), polyglycerolpolyricinoleát (E476), karamel (E150), maltitol (E965), isomalt (E953), karoteny (E160) nebo konzervant sorban draselný (E202). Často se vyskytovaly průmyslově vyráběné složky, které pouze nahrazují dražší suroviny, aniž by zlepšily senzorické vlastnosti oplatek. Například 15 z 31 vzorků obsahovalo škroby a v 11 byl maltodextrin nebo dextróza.

Bulharští kolegové srovnali nutriční informace na obalech oplatek a zjistili, že na různých oplatkách stejného výrobce jsou často stejné výživové údaje. Vzhledem k tomu, že šlo o odlišné produkty, byly uvedené hodnoty silně nevěrohodné. Bulharské úřady zřejmě nekontrolují dostatečně dodržování norem.

Oplatky jsou vysoce kalorické výrobky, ve kterých lze najít řadu levných náhražek a nežádoucích látek. Nejsou plnohodnotnou stravou, ačkoliv jsou praktické a oblíbené. Informace na balení mohou být zavádějící. Dobrou zprávou je, že neotevřené je lze skladovat při pokojové teplotě, aniž by vzniklo riziko mikrobiologického znečištění nebo plísní. Není nutné se jich zcela vzdát, ale týdenní konzumace by neměla přesahovat 2–4 oplatky.

Související články