poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Krémy a oleje proti těhotenským striím mohou narušit hormonální rovnováhu

27.5.2022

Některé krémy a oleje proti těhotenským striím obsahují endokrinní disruptory, tedy látky narušující hormonální rovnováhu, a nelze je doporučit těhotným ženám. 

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk testovala 13 krémů a olejů proti striím. Všechny výrobky cílily na těhotné ženy, ať volbou názvu, nebo popisem produktu.

Dva testované vzorky obsahovaly látky, které škodí endokrinnímu systému – krém Foliacti značky Pharmaceris a olej značky Bio Oil. Všechny použité složky byly legální, to znamená, že žádná není zakázána k použití v kosmetice a produktech osobní péče. Krém značky Pharmaceris však obsahoval endokrinní disruptory cyklopentasiloxan a BHA a alergenní pafémovou látku.

BHA se už většinou nepoužívá v kosmetice a produktech osobní péče v Dánsku. Produkty s obsahem disodia EDTA, cyklohexasiloxanu a cyklopentasiloxanu jsou škodlivé pro životní prostředí. V oleji Bio Oil byl zjištěn endokrinní disruptor benzyl salicylát, řada alergenních vonných látek a limonen nebo disodium EDTA.

Embryo je zvlášť citlivé na působení chemikálií, zejména na endokrinní disruptory. Vývoj plodu se řídí hormonálními procesy. Proto nelze doporučit těhotným ženám, aby si promazávaly pokožku přípravky s obsahem problematických složek.

Šest krémů a olejů proti striím v testu však obdrželo nejlepší hodnocení – nevyskytovaly se v nich ani problematické látky, ani potenciálně alergenní parfemace. Šlo o produkty značek Burt´s Bees, Matas, Momkind, Rudolph, SARDkopenhagen a SoKind.

Výsledky testu najdete na internetových stránkách organizace Fobrigerrådet Tænk zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svou barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články