poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Baterii elektrokola nesvědčí zima a čas

31.5.2022

Baterie elektrokola časem slábne a ztrácí svou původní kapacitu. Nabízíme vám rady belgické organizace Test-Achats, jak zabránit rychlému stárnutí baterie a co dělat, když už neplní dostatečně svou funkci.

V zimě kolo neuchovávejte na chladném místě, třeba v garáži. Pokud bude zaparkované bez dobíjení několik měsíců, poznamená to baterii. Je proto vhodnější ji na zimu vyjmout a uložit do teplejší místnosti. Oprava baterie elektrokola znamená vyměnit staré články za nové. Ty jsou často lehčí, ale mají vyšší kapacitu, protože kapacita jednoho článku se neustále zlepšuje. Tři nové články mají v dnešní době stejný výkon jako pět starých.

Řada spotřebitelů si kupuje elektrokolo s mnohem silnější baterií, než reálně potřebuje, protože se tak cítí bezpečněji. Takový výrobek je však dražší a vyžaduje také více elektřiny, kterou při jízdě nevyužijete. Při výměně bateriových článků lze kapacitu přizpůsobit skutečným potřebám uživatele.

Baterie některých elektrokol opravit nelze. Důvodem může být výrobní software zajišťující spojení mezi baterií a elektronikou kola, který někdy přestane fungovat, když se baterie odpojí. Stává se také, že vnitřek baterie je nastříkán tekutými silikony, které znemožňují její demontáž.

Oprava je obvykle levnější než objednání nové značkové baterie od výrobce elektrokola, ale ceny v servisech se mohou značně lišit.