poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak nejen v horku dodržovat pitný režim?

2.6.2022

Jak nejlépe uhasit žízeň, jaká je skutečná denní potřeba tekutin a jak usnadnit a zpříjemnit dodržování pitného režimu? Nabízíme vám odpovědi německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest.

Více než polovinu lidského organismu tvoří voda. Je obsažena v orgánech, krvi, svalech i kostech. Pocením, vyměšováním nebo vydechováním tělo tekutiny vylučuje (u dospělých zhruba 2,6 l denně). Vdechováním a trávením denně přijme okolo 330 ml. Zbylý úbytek mu musíme vynahradit nápoji a pokrmy. Často se říká, že dospělí by měli vypít 2–3 l tekutin denně. Jde však o nadsazené množství, protože tekutiny získáváme také z jídla. Německá společnost pro výživu DGE doporučuje pít optimálně 1,5 litru denně, ovšem nejméně 1 l. Děti potřebují kromě tekutin z jídla ještě 0,8–1,3 litru nápojů denně, objem se liší podle věku.

Tělo mívá zvýšenou potřebu tekutin, když je horko nebo velká zima, když máte horečku či průjem, když zvracíte nebo vykonáváte namáhavou činnost. Například při intenzivním sportu můžete potřebovat až litr vody na hodinu. Zvýšenou potřebu tekutin mají rovněž kojící ženy, DGE pro ně doporučuje 1,7 l denně.

Nedostatek tekutin vyvolává únavu, nesoustředěnost, bolesti hlavy nebo zácpu. Starší lidé při dehydrataci trpí zmateností. I krátkodobá dehydratace má vliv na zdraví. Krev zhoustne, ledviny nemohou dostatečně vylučovat odpadové látky, svaly a mozek nedostávají dost kyslíku a živin.

Zdravé tělo umí přebytečnou vodu jednoduše vyloučit. Pacienti s nemocemi ledvin nebo srdce však nesmí pít přehnaně a měli by se o vhodném množství tekutin poradit s lékařem. Pozor by si měli dávat i vytrvalostní sportovci. Pokud během tréninku nebo závodu vypijete příliš mnoho vody, hladina sodíku v krvi prudce klesne, což může vést k vážným oběhovým problémům.

Nejlepší pro doplnění potřeby tekutin je voda – je nekalorická a levná. Voda z vodovodu je u nás kvalitní a snadno přístupná. Uhasí žízeň stejně dobře jako minerálka. Můžete do ní dát ovoce nebo bylinky, které ji příjemně ochutí. Lze ji doplnit bylinkovými nebo ovocnými čaji nebo ovocnými šťávami ředěnými vodou v poměru 1:3.

Slazené nápoje hasí žízeň hůře a mohou vést k nadměrnému příjmu kalorií. Při jejich častém pití se zvyšuje riziko zubního kazu, obezity a cukrovky druhého typu. Ani mléko není vhodné k pouhému doplnění tekutin – obsahuje sice vápník, ale také hodně kalorií. Pivo, víno a další alkoholické nápoje mají vysoký obsah kalorií a odvodňují organismus, což je problém zejména v letním horku. To platí také pro módní nápoje s nízkým obsahem alkoholu. Alternativou může být nealkoholické pivo, které je v průměru o 40 % méně kalorické než piva klasická. Káva a zelený či černý čaj sice nejsou optimální, ale nezvyšují automaticky potřebu tekutin. Organismus je vylučuje rychleji než nápoje bez kofeinu, ale bilance tekutin zůstává kladná. Nicméně jde o stimulující nápoje, které nehasí žízeň.

Studené nápoje mají osvěžující účinek, ale v jižních zemích lidé pijí teplý čaj i v horku. Pro tělo je důležité množství tekutin, nikoliv jejich teplota. V gastrointestinálním traktu se nápoj přizpůsobí okolní teplotě. Ledově studená voda však může vést k žaludečním křečím a je lepší ji pít po malých doušcích.

Pocítíte-li žízeň, tělo už má nedostatek vody. Proto nezapomínejte pravidelně pít. Připravte si tekutiny na celý den už ráno. Mějte plnou sklenici vždy na očích. Když ji vypijete, ihned ji doplňte. Pijte ke každému jídlu. Můžete si nastavit budík nebo telefon, aby vám každou hodinu připomněl nutnost se napít. Mimo domov s sebou vždy noste láhev s vodou.

Jídlo poskytuje téměř litr tekutin denně. Máte-li menší chuť k jídlu, například kvůli horku, více dbejte na dostatečný a pravidelný příjem tekutin. Letní alternativou mohou být studené polévky – jsou osvěžující, lehce stravitelné, zasytí a dodají tělu tekutinu a minerály.

Související články