poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britská legislativa zaručí přístup k hotovosti

6.6.2022

Britská vláda připravuje zákon, který ochrání přístup občanů k hotovosti a zajistí větší pomoc pro oběti podvodů.

Projev královny při zahájení nové sezóny britského parlamentu dává vládě Velké Británie příležitost zdůraznit své priority pro nadcházející rok. Letos se zavázala předložit návrh zákona o finančních službách a trzích. Jeho cílem je posílit britské finanční služby a zajistit, aby byly férové a v zájmu celé společnosti. K tomu patří snadný přístup k hotovosti na celém území státu.

Hotovostní platby jsou druhý nejčastěji používaný způsob platby ve Spojeném království. Nedávný průzkum spotřebitelské organizace Which? naznačuje, že závislost lidí na hotovosti může stoupat kvůli zvyšování životních nákladů – mnoho domácností raději požívá hotovost z důvodu větší přehlednosti výdajů.

Od roku 2015 byla uzavřena téměř polovina bankovních poboček na území Spojeného království. Od roku 2018 zmizelo celkem 12 178 volně přístupných bankomatů a vznikly tak celé oblasti bez možnosti vybrat si hotovost. Podle největšího britského provozovatele bankomatů, společnosti Link, na hotovost spoléhá zhruba 5,4 milionu dospělých. Hotovost je životně důležitá pro některé společenské skupiny, například pro seniory, digitálně vyloučené osoby, občany s nízkými příjmy, příjemce sociálních dávek či lidi s duševními chorobami nebo tělesným postižením. Pandemie sice urychlila přechod k digitálním finančním službám, ale mnozí spotřebitelé na ně nejsou připraveni.

Návrh zákona bude obsahovat také opatření pro lepší ochranu obětí podvodů, kterým má být zajištěno proplacení částek, o které přišly. Řada bank podepsala kodex dobrovolné úhrady ztrát. Zdaleka ne všechny se však připojily. Podle nového zákona bude moct regulátor platebních systémů (PSR) přimět všechny banky, aby vyrovnaly ztráty způsobené podvodnými platbami. 
 

Související články