poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test prohlížečů odhalil nejlepší a nejhorší ochranu před phishingem

7.6.2022

Nejoblíbenější internetový prohlížeč chrání své uživatele před phishingem nejhůře, ukázal britský test. Chrome od Googlu se umístil jako poslední, zatímco nejlépe si vedl program Firefox neziskové organizace Mozilla Foundation.

Phishingové internetové stránky jsou navrženy tak, aby přiměly uživatele zadat přihlašovací jména, hesla nebo osobní údaje. Tato data pak mohou podvodníci použít k přístupu na internetové profily nebo ke krádeži peněz. Internetové prohlížeče umí pokusy o podvod částečně blokovat.

V testu si nejlépe vedla Mozilla Firefox, která v operačním systému Windows zabránila přístup na 85 % phishingových stránek. Microsoft Edge si poradil v 82 % případů, Opera v 56 % a Google Chrome pouze v 28 %. V prostředí operačního systému Mac (Mac OS) byl prohlížeč Mozilla Firefox úspěšný v 78 % případů, Apple Safari v 77 %, Opera v 56 % a Google Chrome v 25 %.

Podle společnosti Statcounter používá Google Chrome 67,3 % uživatelů, což z něj dělá zdaleka nejoblíbenější webový prohlížeč. Uživatelská základna vítěze Mozilla Firefox tvoří pouhých 7,5 % trhu.

Phishingové stránky mají životnost v řádu hodin. Jakmile je antivirové společnosti a webové prohlížeče detekují, jsou okamžitě zablokovány. Britský test se zaměřil na 800 nově objevených podvodných stránek v krátkém čase po jejich odhalení. Zvolená metoda však nerozlišovala mezi široce sdílenými phishingovými weby a těmi, na které se kromě testovacího týmu nejspíše nikdo nedostal. Nebrala v potaz ani způsob, jak se phishingové odkazy dostávají k uživatelům internetu. Bývají rozesílány e-mailem nebo v chatu, ovšem tyto služby mají často vlastní systém pro detekci podezřelých jevů a umí své klienty ochránit. To znamená, že když v prohlížeči Google Chrome kliknete na pochybný odkaz, neskončíte vždy na phishingové stránce. Výsledky testu však ukazují, že volba internetového prohlížeče může mít vliv na stupeň celkové ochrany proti internetovým podvodům.

Před rozkliknutím neznámého sdíleného odkazu vždy zkontrolujte název domény v adresním řádku. Jde skutečně o web, který jste předpokládali? Není v adrese malý překlep? Jaké informace po vás stránka vyžaduje a proč? Žádá o platbu nebo přihlašovací údaje, které běžně neuvádíte? Přišel odkaz od někoho, s kým se stýkáte velmi málo, nebo jste ho dostali neobvyklým způsobem? Odpovědi na tyto otázky vás mohou upozornit na pokus o podvod.

Související články