Podle francouzského ekonomického a finančního měsíčníku Capital řetězec souhlasil s částkou 1,1 miliardy eur, která zahrnuje úhradu nezaplacených daní a pokutu udělenou francouzskou finanční prokuraturou. Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir spočítala, že částka odpovídá ceně 225 milionů burgerů Big Mac.
Je pravděpodobné, že právě tato aféra stála místo dosavadního generálního ředitele pobočky. Francouzská soudní úmluva ve veřejném zájmu (CJIP), o kterou zřejmě jde, je dohoda o vině a trestu umožněnou zákonem o transparentnosti, boji proti korupci a modernizaci hospodářského života z roku 2016. Nabízí možnost vyřešit problém pokutou a vyhnout se tak dlouhému soudnímu řízení.
Šetření začalo v roce 2013, kdy se francouzské daňové úřady zaměřily na finanční postupy fastfoodového řetězce. Částky odváděné jednotlivými provozovnami společnosti McDonald's France se v roce 2009 zdvojnásobily – v rámci vnitřních pravidel stouply z 5 % na 10 % obratu. Peníze se převáděly na lucemburskou dceřinou společnostamerické McDonald's Corporation a platily se z nich nízké daně, protože daňová sazba v Lucembursku je nižší než 1 %.
Firma McDonald's France tak navíc snížila svůj zdanitelný příjem ve Francii. Tento postup kritizovalo sdružení evropských a amerických odborů a nevládních organizací v roce 2015. Jejich zpráva se stala signálem pro zahájení vyšetřování ze strany Evropské komise, která v roce 2018 dospěla k závěru, že došlo k porušení zásady daňové spravedlnosti. Mezitím se společnost přesunula z Lucemburska do Spojeného království, které je nyní daňově výhodnější. V roce 2016 byla podána stížnost na francouzskou filiálku McDonald's pro organizované krácení daní.
Pokud se zpráva měsíčníku Capital zakládá na pravdě, byl by to první trest pro daňový podvod založený na transakcích mezi dceřinými společnostmi stejné skupiny se sídlem v různých státech.