poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bambusové oblečení je vždy z umělé viskózy

10.6.2022

Bambusové oblečení je vyrobeno z chemicky produkované viskózy. Prodává se jako ekologické a praktické, ale většina těchto tvrzení je nepravdivá, a tudíž nezákonná, upozornila švédská spotřebitelská organizace Råd&Rön.

Oděvy, o kterých se tvrdí, že jsou vyrobeny z bambusu, jsou prezentovány jako udržitelná volba s tím, že jsou šetrné k životnímu prostředí, při pěstování základní suroviny není třeba chemikálií, materiál je přírodní, antibakteriální, hřejivý a odvádí vlhkost. Obvykle to není pravda.

Slovní spojení bambusové oblečení vyvolává představu bambusu, který roste, je sklízen a jsou z něj vyrobena vlákna. „Je sice možné takto vyrobit oblečení, ale je to velmi neobvyklé. Materiál by pak byl velmi hrubý,“ říká profesor Ingun Grimstad Klepp z Metropolitní univerzity v norském Oslu. Hebkost tzv. bambusového oblečení způsobuje zcela jiný materiál – viskóza. Jde o umělou látku, vyrobenou chemickými postupy. Bambus se v továrně rozdrtí a vyrobí se z něj celulóza, která se dále chemicky zpracovává . 

Vzniklá buničina prochází strojem s malými otvory a vznikají dlouhá umělá vlákna, která lze spřádat a tkát.  Viskóza v bambusovém oblečení je tedy vyrobena z bambusové celulózy. Materiál je však ve skutečnosti natolik odlišný od původní suroviny, že když americký spotřebitelský časopis Good Housekeeping testoval výrobky s viskózou z bambusu, laboratoř v nich nenašla žádné stopy původních rostlin.

V Evropské unii musí být na každém výrobku uvedeno jeho složení. Viskóza patří k názvům materiálů stejně jako bavlna, len, hedvábí nebo elastan, a to nezávisle na surovinách, ze kterých byla vyrobena.

Švédská spotřebitelská agentura v roce 2021 zahájila šetření proti oděvnímu řetězci Indiska, který v e-shopu uváděl, že nabízený kaftan sestává z 95 % z bambusu, a udělila mu příslušnou sankci. Úřad pro ochranu spotřebitele v USA žaloval několik společností o obrovské částky za podobný klamavý popis produktů, které byly udávány za bambusové, ačkoliv materiálem byla viskóza. Tvrzení, že je něco vyrobeno z bambusu, může být velmi zavádějící, pokud spotřebitel očekává, že nákupem a použitím ochrání životní prostředí.

Viskóza bývá velmi levná a hodí se ke všem druhům oděvů. Pojí se s ní však řada skandálů, kdy byli dělníci otráveni nebezpečnými chemikáliemi používanými ve výrobě nebo toxické emise z továren silně poškodily životní prostředí. Bambus se tak stal novou příležitostí, jak vrátit na trh viskózu jako udržitelný materiál.

Tu však nelze vyrobit bez nebezpečných chemikálií. Nakolik je samotná výroba nebezpečná, zaleží na způsobech, jakými továrny nakládají se zbytkovými produkty a odpadními vodami. V EU jsou požadavky v tomto směru velmi přísné a jejich dodržování je finančně nákladné. Proto je viskóza ze zemí mimo EU, zejména z Asie, žádanější. Většina této látky se tak vyrábí v zemích, které nemají dostatečné ekologické požadavky.

Internetové obchody s tzv. bambusovým oblečením, které organizace Råd&Rön zkoumala, informují velmi málo o původu viskózy a většina se o něm vůbec nezmiňuje. Některé se odvolávají na certifikaci Öko-Tex. Ta však vypovídá pouze o chemické nezávadnosti finálního produktu.

Často se spotřebitel setká s tvrzením, že bambusové oblečení má antibakteriální vlastnosti. Bambus jako takový sice obsahuje antibakteriální látky, ale ty se v procesu zpracování ztrácejí a ve viskóze už nejsou. Není pravda ani to, že bambusové oblečení odvádí vlhkost. Celulóza ji stejně jako bavlna spíše absorbuje. Voda se dostává do vláken a výrobek pak hůře schne. Nelze ani říct, že by toto oblečení izolovalo nebo tepelně regulovalo, protože jde o hladké vlákno, nikoliv o vlákno podobné vlně, které umí zadržet vzduch.

Viskóza se nevyrábí pouze z bambusu, ale třeba i ze dřeva. Například Švédsko je ve skutečnosti jedním z největších světových výrobců buničiny pro výrobu viskózy díky svým rozsáhlým lesům. Bylo by zajímavé vidět na trhu například prádlo z borovicového vlákna.

Související články