poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Srovnání drahých a levných pomůcek na mytí auta

13.6.2022

Podle britského praktického testu se vyplatí investovat pouze do speciální utěrky. Vyšší cena rukavic, autošamponů nebo přípravků k mytí kol nevypovídá nic o kvalitě.

Britská spotřebitelská organizace Which? srovnala obyčejnou sadu pomůcek a přípravků na mytí auta v celkové hodnotě 20 liber se sadou výrobků značky Halfords za 75 liber. Obě sestávaly z autošamponu, mycí rukavice, utěrky a prostředku na čištění kol.

Obě sady umyly auto stejně dobře a rozdíl ve výsledku nebyl znát po několika dnech ani po dešti. Představa, že drahý šampon může odpuzovat nečistoty nebo vodu, se tak nezakládá na skutečnosti. Oba šampony dobře ošetřily mírné oděrky u klik dveří, ale na hlubší škrábance nezabral ani jeden.

Odlišnosti se projevily při samotném mytí vozu, které vyžadovalo méně úsilí při použití dražší sady. Šampon více pěnil, žínka nasákla méně vodou a byla lehčí, čistič kol byl agresivnější a rychleji zabral na špínu a utěrka byla podstatně účinnější než levnější jelenicový hadřík.

Testovací tým však doporučuje investovat pouze do dražší utěrky. Účinek obou šamponů byl naprosto stejný a k mytí postačí klasická houba. Oba čističe kol změnily barvu při kontaktu s nečistotami, ale žádný si neporadil s hůře dostupnými místy, které bylo nutné vydrhnout zvlášť.

Související články