poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak si v testu vedly turistické aplikace?

14.6.2022

Turistické aplikace pro chytré telefony nabízejí zajímavé trasy i možnost bezcílných toulek krajinou. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats testovala bezplatnou verzi čtyř populárních aplikací a zveřejnila poznatky o jejich kladech a záporech.

Aplikace pro turistiku je obdobou navigace pro automobilisty, která po nainstalování do mobilního telefonu slouží jako průvodce krajinou v reálném čase. V Belgii jsou nejstahovanější aplikace Komoot, AllTrails, Wikiloc a OutdoorActive, a to jak pro operační systém iOS, tak pro Android. Technologie používané těmito aplikacemi jsou často hybridní a těží z topografických i silničních map a dalších volně dostupných informací online.

Testy ukázaly, že moderní smartphony používají více technologií než klasické GPS a jsou mnohem přesnější než dříve. Například díky systému Assisted Global Positioning Systém(A-GPS) může chytrý telefon používat trigonometrické určování polohy (v mobilní sítí 4G), vyhledávání přístupových bodů WiFi, které poskytují geolokační informace, nebo akcelerometr pro měření rychlosti. Některé aplikace kromě vyznačených tras a vizuálního či zvukového navádění zobrazují rovněž fotografie míst od jiných uživatelů a jejich komentáře.

Většina testovaných aplikací fungovala dobře a jejich bezplatné verze byly dostačující k běžným procházkám a túrám. Všechny ovšem měly placenou nabídku různých výhod a vychytávek, jako je možnost stahovat mapy a používat je v režimu offline, propojení s chytrými hodinkami, sledování na dálku v případě výletu do nebezpečného terénu, předpověď počasí nebo informace o kvalitě ovzduší.

Velkou nevýhodou nepřetržité navigace, kterou tento typ aplikací vyžaduje, je rychlé vybíjení baterie telefonu. Na výlety delší než tři hodiny je proto vhodné přibalit powerbanku.

Aplikace OutdoorActive nabízela v bezplatné verzi stahování souborů s informacemi o vašich výkonech ve formátu GPX zdarma, profesionální horolezecké mapy a možnost vytváření vlastních tras, v placené verzi byly pak navíc okruhy s průvodcovskými informacemi. K nevýhodám patřilo zobrazování reklam, malý výběr tras, občas nejasné informace a absence ukazatele směru.

Aplikace AllTrails nabízela velkou řadu filtrů, například podle typu cesty. Měla jednoduchý a uživatelsky příjemné rozhraní a informovala o předpovědi počasí. Zobrazovaly se v ní však reklamy, neměla hlasové navádění a její struktura nebyla dost logická.

Aplikace Wikiloc jasně informovala o vzdálenostech nebo převýšení a upozorňovala na chybný směr, nicméně také v ní chybělo hlasové navádění, neurčovala zcela spolehlivě polohu GPS a zobrazovaly se v ní vyskakovací reklamy na placenou verzi.

Aplikace Komoot zobrazovala méně reklam, podávala kompletní informace, šlo ji propojit s chytrými hodinkami i v bezplatné verzi a hlasové i vizuální navádění v ní bylo zcela jasné. Měla však méně filtrů a nebyla zcela přeložená do oficiálních jazyků používaných v Belgii.

Související články