poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test stanů pro dva ovládly ty dražší

16.6.2022

Stany pro dvě osoby ve švýcarském testu se snadno stavěly i skládaly, ale některé byly příliš malé a nechránily před lijákem.

Spotřebitelský pořad Kassensturz švýcarské veřejnoprávní televize SRF a spotřebitelský magazín K-Tipp laboratorně testovaly deset populárních kempingových stanů. Všechny byly vyrobeny ze syntetických materiálů a dimenzovány pro dvě osoby. V devíti případech šlo o kopulovité stany, jeden měl křížovou obloukovou konstrukci. Dva vzorky byly jednoplášťové.

Hmotnost testovaných produktů se pohybovala v rozmezí 1,5–2,8 kg. Cenové rozpětí bylo 39,90–369 švýcarských franků (CHF). Levnější produkty v testu se vyznačovaly nižší kvalitou. Například u stanu Activebase 2 se švy při třetím postavení začaly trhat. Dva nejlepší stany v testu patřily také k těm nejdražším – Skyrocket II (Jack Wolfskin) za 369 CHF a Latitude 2 (Salewa) za 269 CHF. Oba dostaly dobré hodnocení – byly voděodolné, pevné a nabízely dostatek prostoru pro dvě osoby.

Všechny stany šlo pomocí snadno postavit podle návodu. Sestavení trvalo to 4,5–13 minut. Nejdéle se stavěl stan Elixir 2 značky MSR. Demontáž byla složitější u dvou produktů: Latitude 2 značky Salewa a Activebase 2.

Stany Hike Lite 2 značky 46 Nord a High Peak Siskin 2 byly příliš těsné pro dvě dospělé osoby se zavazadlem.

Všechny materiály testovaných stanů jsou zcela vzduchotěsné. Když má být tenká látka voděodolná, nepropouští ani vzduch. Proto měla většina produktů až pět větracích otvorů, ovšem stan Vaude Taurus 2 neměl ani jeden.

Celkově špatné hodnocení obdržely stany Activebase 2 a Trevolution Vento 2, jejichž stěny a podlaha neochrání uživatele před vlhkem a vodou.

Související články