poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Termodynamické ohřívání vody je výhodnější než ohřev elektřinou

17.6.2022

Termodynamický ohřívač vody spotřebuje třikrát až čtyřikrát méně energie než klasický elektrokotel. Doba návratnosti investice je tak poměrně krátká.

Termodynamické ohřívače vody získávají na popularitě. Princip jejich fungování je jednoduchý a důmyslný – k ohřevu vody používají teplo z prostředí, tedy z okolního vzduchu.

Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats zjistila, že účinnost termodynamického ohřívače je třikrát až čtyřikrát vyšší než u klasického elektrokotle a provozní náklady jsou proto třikrát až čtyřikrát nižší (300–650 wattů oproti 1800–2000 wattům). Pokud například spotřebujete s elektrickým bojlerem 2 000 kWh za rok, s termodynamickým přístrojem půjde pouze o 600 kWh ročně. Belgické úřady proto poskytují dotace na pořízení termodynamických zařízení.

Tepelné čerpadlo přístroje dokáže ohřát vodu na 55 °C. Při ohřevu na vyšší teplotu pak dochází k vyšší spotřebě energie a snížení celkové účinnosti, například když potřebujete vodu ohřát rychle nebo jí mít více najednou. Vyšší teplota během dne zvyšuje výkon termodynamického ohřívače. Pokud je propojen se solárními panely, je to znát ještě více. Ohřívač naprogramovaný na dobu mezi 10. a 15. hodinou pak v létě pokryje většinu spotřeby celé domácnosti.