poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Opalovacích přípravků bez škodlivé chemie je dost

21.6.2022

Některé opalovací přípravky neobsahují nežádoucí chemikálie, které škodí zdraví nebo životnímu prostředí. Ukázal to dánský test, ve kterém získalo nejlepší hodnocení 15 z celkem 35 produktů.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala složení uvedené na obalech 35 opalovacích krémů a sprejů s ochranným faktorem SPF 30. Její tým zajímalo, zda jsou v nich endokrinní disruptory, alergenní látky nebo chemikálie škodící přírodě. Schopnost krémů a sprejů účinně chránit pokožku před paprsky UVA nebo UVB nebyla součástí testu.

Každý třetí výrobek obsahoval endokrinní disruptory – dvanáct krémů proto získalo nejhorší hodnocení. Třináctou nejhorší známku obdržel krém se slunečním filtrem, který negativně ovlivňuje životní prostředí. Sedm testovaných produktů dostalo střední hodnocení kvůli alergenní parfemaci nebo obsahu ekologicky škodlivých látek.

Chránit se před sluncem není složité. Vyhýbejte se mu v období 12–15 h., kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější. Volte vhodné oblečení, noste klobouk, zdržujte se ve stínu. Používejte přípravky s vyšším ochranným faktorem. Na obličej a tělo nanášejte dostatečné množství ochranného krému, aplikujte jej důkladně a opakovaně. Obnovte jeho vrstvu zejména po koupání, utírání nebo když se zpotíte. Ochranný přípravek s nežádoucími chemikáliemi je lepší než žádný. Děti do 1 roku by měly pobývat ve stínu. Starší děti musí být chráněny i dalšími prostředky než pouze opalovacím krémem.

Související články