poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Granola a müsli - znáte rozdíl?

22.6.2022

Granola je tepelně upravené müsli s typickými křupavými hrudkami. Někdy jsou však za granolu vydávány i nepražené nebo nepečené výrobky.

Pečené müsli lze v obchodech koupit už řadu let. Relativně nedávno se však začalo prodávat pod názvem granola. Jde o americký název pro pečené müsli, který se začal v USA používat v 19. století. Základní rozdíl mezi klasickým müsli a granolou je právě ve zpracování – müsli není pečené nebo pražené, zatímco granola ano. Ta se často tepelně upravuje s tukem a cukrem, ale žádná závazná pravidla v tomto směru neexistují.

Jaké jsou tedy základní charakteristiky müsli a granoly? Müsli je vyrobeno převážně z ovesných nebo špaldových vloček a  obsahuje například ořechy, semínka nebo sušené ovoce všeho druhu. Některé výrobky jsou dochucené čokoládou či sladidly. Není však pečené nebo pražené, proto netvoří křupavé hrudky. 

Granola je rovněž vyrobena z ovesných nebo špaldových vloček a bývají v ní ořechy, semínka, sušené ovoce všeho druhu nebo čokoláda, ale je pečená nebo pražená, často s cukrem, a má vyšší obsah tuků, protože se do ní přidává tuk. Přes tento výrazný rozdíl v případě některých výrobků nabízených jako granola jde ve skutečnosti o müsli, ukázaly testy dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk v minulých letech.

Související články