poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kolik aloe vera skutečně obsahuje kosmetika?

23.6.2022

Hlavním účinkem aloe vera v kosmetice je příjemný pocit a hydratace pokožky, další efekty nejsou prokázány. Podíl aloe vera v kosmetických přípravcích, které jeho obsah inzerují, je však tak nízký, že nelze očekávat žádný účinek. Někteří výrobci o něm neuvádějí žádné informace.

Rakouská spotřebitelská organizace VKI ve spolupráci se studenty Univerzity aplikovaných věd Wiener Neustadt (Campus Tulln)zkoumala kosmetické výrobky zakoupené v dm, Müller, Body Shop, Lush, Reformhaus Prokop, Martin Reformstark a v internetovém obchodě ecco-verde.at. Byly mezi nimi privátní značky obchodů i značky jako Palmolive, Garnier, Gilette, Styx, Sante Naturkosmetik, Kneipp nebo Kumari. Tým prověřil obsah aloe vera v 25 produktech, které tuto složku nabízejí na svých obalech.

Kosmetika a doplňky stravy s aloe vera jsou nabízeny jako všelék na kožní onemocnění nebo gastrointestinální potíže. Vědeckých údajů je však poskrovnu a skutečný zdravotní přínos lze na jejich základě prokázat jen stěží. Nejsou spolehlivé důkazy o hojivém účinku na psoriázu (lupénku) nebo neurodermatitidu. Přestože existuje mnoho studií o ošetření pokožky hlavy, hojení řezných ran, popálenin nebo hojení vředů, jejich provedení neodpovídá vědeckým standardům. To ovšem neubírá na pozitivní image aloe vera. Je prokázáno, že rostlina sama zvyšuje vlhkost pokožky a vytváří příjemný pocit.  Proto se velmi často objevuje v kosmetice. Roli hraje také marketing: rostlinné složky posilují obrázek přírodních produktů.

Pro kosmetiku se zpracovává gelová látka z listů aloe vera, která sestává z 99 % z vody a dále cukrů, aminokyselin, tuků, minerálů a vitamínů. Není jasné, která složka vyvolává příjemný pocit ošetřené pokožky. Neexistují vědecké důkazy či doporučení, jaké množství aloe vera musí obsahovat krém, sprchový gel nebo šampon, aby měl příslušný účinek. 

Státní úřad pro ochranu spotřebitele v Sasku-Anhaltsku uvedl: „Na základě zjištění z literatury lze předpokládat, že hladiny aloe vera do 5 % nevykazují žádný z očekávaných účinků.“ Nezisková organizace International Aloe Science Council (IASC) nabízí výrobcům možnost nechat certifikovat své produkty, obsahující nejméně 15 % aloe vera. Není jasné ani to, v jaké formě je aloe vera účinné. Poměrně málo produktů používá čerstvý nebo konzervovaný gel z listů. Mnohem častěji jde o prášek ze sušeného gelu nebo koncentrát.

Pouze na jednom zkoumaném produktu bylo uvedeno množství obsaženého aloe vera. Tým VKI proto požádal o příslušné údaje výrobce a ukázalo se, že koncentrace aloe vera přesahovala 10 % pouze ve čtyřech z 25 výrobků a u tří dalších se podíl pohyboval v rozmezí 5–10 %. V sedmi případech bylo množství aloe vera nižší než 5 % a devět výrobců tuto informaci vůbec neposkytlo.

Na dotaz ohledně účinku aloe vera většina výrobců poukázala na všeobecné spojování aloe vera s hydratačním nebo zklidňujícím účinkem na pokožku, někteří se použili výsledky dílčích studií. Velcí výrobci jako Beiersdorf, Colgate, L'Oréal či Schaebens poskytli velmi málo informací a obvykle zdůvodnili používání aloe vera ve svých produktech konkurenčními důvody.

Související články