poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé prášky je nutné polykat vcelku

27.6.2022

Pro třetinu lidí je polykání tablet problematické, ale jejich půlení, rozdrcení nebo rozkousání může narušit terapeutický účinek a uškodit pacientovi nebo osobě, která lék podává.

Správný způsob užívání je důležitý pro bezpečnost a účinnost každého léčiva. Léky se vyrábějí v různých formách, například jako tablety, kapsle, tekutina nebo náplast. Před uvedením na trh musí každý lék projít přísnými testy..

Existují také snadno polykatelné léky, ale mohou být drahé nebo nepraktické. Někdy musí být uchovávány v lednici, upozornila britská organizace Which?.

Řada tablet má speciální povrchovou vrstvu, která pomáhá kontrolovanému uvolňování účinné látky. Tzv. enterosolventní povlaky obvykle zajišťují, že se farmaceutická látka uvolní v přesně určeném stádiu trávicího procesu, jak je to třeba u nesteroidních protizánětlivých přípravků (např. diklofenak nebo naproxen).  Léky s prodlouženým, pomalým nebo řízeným uvolňováním jsou vyrobeny tak, aby vypouštěly do těla účinnou látku postupně a po delší dobu, proto se užívají méně často. Ne vždy lze zjistit pouhým pohledem, zda má tableta nebo kapsle speciální úpravu nebo potažení. Je to uvedeno v příbalovém letáku nebo se můžete zeptat lékárníka.

Drcením nebo půlením enterosolventních léků nebo léků s řízeným uvolňováním riskujete, že se do krevního oběhu uvolní příliš velké množství léčivé látky najednou. Kromě nebezpečí předávkování a nežádoucích účinků to znamená, že vaše tělo pak po delší dobu nebude mít léčbu -- až do příští tablety. Například prášek proti bolesti s pomalým uvolňováním může účinkovat pouze 8 z 12 hodin, po které by působil bez porušení tablety.

Některé léky jsou vysoce citlivé na vlhkost, působení světla nebo tepla, proto jsou vyráběny určitým způsobem. Například nifedipin, používaný při vysokém krevním tlaku, má speciální povlak, který ho chrání před světlem.

Léčiva, která lze vstřebat pokožkou nebo vdechnout, mohou někdy ohrozit osobu, která poruší jejich celistvost. Patří mezi ně tamoxifen (při rakovině prsu), methotrexát (při revmatoidní artritidě), některé léky na prostatu nebo chemoterapeutické (cytotoxické) tablety a perorální antikoncepce či hormonální substituční terapie.

Výzkum z roku 2021 publikovaný v časopise Patient Prefer Adherence zjistil, že přibližně každý třetí má potíže s polykáním celých tablet nebo tobolek. Tyto osoby mohou požádat lékaře nebo lékárníka o léčivo v jiné lékové formě, například v podobě gelu, sirupu, žvýkacích tablet nebo náplasti. Zvláště účinný způsob užívání tobolek je položit lék na jazyk, upít doušek vody a při polykání předklonit hlavu. Pomáhá také zapíjet lék vodou z lahve – položíte tabletu na jazyk a poté pevně sevřete rty okolo hrdla lahve a zapijete. Lékárník může poradit, jak si usnadnit příjem větších tablet nebo které lze bez obav rozpůlit nebo rozdrtit.

Související články