poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Krize trhu s biopotravinami má logické důvody

8.7.2022

Trh s organickými a biopotravinami ve Francii stagnuje kvůli stoupajícím cenám, klesající kupní síle a silné konkurenci místních potravin.

Prodeje biopotravin ve francouzských supermarketech zaznamenaly v prvním čtvrtletí pokles o 14 % ve srovnání s loňskem a ve specializovaných bioprodejnách dokonce o 16 %. Méně žádané jsou základní potraviny, například vejce, mléčné výrobky, maso, ovoce nebo zelenina, zatímco zpracované produkty tomuto trendu odolávají lépe.

Tento vývoj souvisí s ekonomickými potížemi v důsledku pandemie covid-19 a inflací. Trh s potravinami obecně poklesl, zejména ve velkých obchodech, zatímco výrobci s přímým prodejem si vedou lépe. Vyšší cena organických a biopotravin je dlouhodobý problém, inflace jej ještě posiluje.

Inflace však není jedinou příčinou potíží biosektoru, upozornila spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir. Zájem o ekologicky vyráběné potraviny dříve rostl příliš rychle, obchodní řetězce neustále rozšiřovaly svou nabídku, vznikaly nové specializované obchody. Zákonitě došlo ke krizi růstu celého odvětví, kterému už delší dobu konkurovaly další trendy – výrobky šetrné k životnímu prostředí, bez umělých přísad, vyrobené ve Francii nebo přímo místní produkce. Zákazníci už nevnímají výjimečnost biopotravin, ale jsou také zmateni množstvím pravých nebo falešných certifikací, ovocem a zeleninou dovážených z dalekých zemí či v plastových obalech.

Podobný trend existuje také ve Švédsku či Finsku. Francie se snaží krizi sektoru řešit komunikační kampaní, která má připomenout spotřebitelům přínosy organických a biopotravin pro životní prostředí a zdraví.

Související články