poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pesticidům v ovoci a zelenině se lze částečně vyhnout

14.7.2022

Různé druhy ovoce a zeleniny jsou v různé míře kontaminované pesticidy. Je proto důležité je mýt, loupat nebo kupovat bio produkci. Na vlastní zahrádce je pěstujte v dostatečné vzdálenosti od chemicky ošetřovaných plodin.

Ovoce a zelenina jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínů, ale často obsahují rovněž pesticidy. Podle poznatků francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir polovina rostlinných produktů tradičního zemědělství (neekologického) obsahuje alespoň jeden zdraví nebezpečný pesticid, například karcinogen nebo endokrinní disruptor. Více než třetina obsahuje několik různých škodlivin. Některé druhy ovoce a zeleniny jsou kontaminovány skoro vždy.

Nejčastěji se vyskytují pesticidy v broskvích, nektarinkách, třešních, grepech a řapíkatém celeru, o něco méně pak v hrachu, jahodách, jablkách a hroznech, ale rovněž v melounech, paprikách, salátech, bramborách, pomerančích či mrkvi a lilcích. Naopak nejméně lze odhalit pesticidy v banánech, žampionech, fících, řepě, dýních, okurkách, cibuli, zelí, batátech, brokolici nebo kiwi.

Omývání ovoce a zeleniny po dobu 30 sekund pod tekoucí vodou některé pesticidy účinně smyje. S odolnějšími může pomoct pořádné tření rukou při mytí nebo desetiminutové vyloužení ve vodě s octem nebo sodou. Pesticidů se zbavíte také oloupáním slupky, ačkoliv třeba v jablku nebo pomeranči se tyto chemikálie vyskytují rovněž v dužině. Potřebujete-li citrusovou kůru, použijte ovoce v bio kvalitě.

V ekologickém zemědělství je používání pesticidů velmi omezené, proto více než 85 % bio ovoce a zeleniny neobsahuje nebezpečné zbytky pesticidů. Přesto mohou být nepřímo kontaminovány starými pesticidy, které jsou už zakázané, ale přetrvávají v životním prostředí. U ovoce a zeleniny, které nelze oloupat, jako jsou třešně, jahody, fazolové lusky nebo salát, je proto vhodné vyhledávat bio kvalitu nebo etikety označující zboží bez pesticidů.

Pesticidy se mohou na produkci dostat i z vedlejších polí, která jsou jimi stále ošetřována.

Související články