poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak si usnadnit práci s počítačem na sluníčku

19.7.2022

Pro efektivní a příjemnou práci s počítačem ve venkovním prostředí stačí dodržet několik jednoduchých pravidel. Nabízíme vám rady kolegů z britské spotřebitelské organizace Which?, jak používat notebook na slunci, chránit jej před horkem a jak co nejlépe využít připojení k wi-fi.

Ujistěte se, že se notebook nepřehřívá. Přenosné počítače nejsou navrženy pro dlouhodobou práci při vysokých teplotách. Zkontrolujte občas spodek přístroje – je-li podstatně teplejší než obvykle, přesuňte se na chladnější stanoviště. Ujistěte se, že otvory chladiče nejsou uzavřené například položením na trávu nebo jiný měkký povrch. Všimnete-li si, že se do ventilátoru dostal prach, vypněte zařízení, vyjměte baterii, je-li to možné, a použijte k oprášení hadřík z mikrovlákna. Nepoužívejte mokré nebo vlhké hadříky okolo výstupových portů.

Pokud nemůžete pracovat ve stínu, zkuste použít venkovní sluneční clonu na notebook, která vypadá jako malý plážový stan, nebo obyčejný slunečník. V nouzi lze ke stolu připevnit deštník, ať už lepicí páskou nebo kutilsky důmyslnějším způsobem. Pomůže rovněž obyčejná lepenková krabice, kterou uzpůsobíte tak, aby na notebook vrhala dostatečný stín, přístroj se v ní účinně chladil a vy mohli pohodlně pracovat.

Zvyšte jas obrazovky, abyste dobře viděli i za jasného světla. Nezapomínejte však na výdrž baterie – zvýšení jasu vyžaduje více energie. Můžete proto aktivovat funkci „spořič baterie“, která omezí upozornění a aktivitu na pozadí v systému Microsoft, nebo režim nízké spotřeby na přístrojích značky Apple, který prodlouží životnost baterie.

Máte-li nestabilní internetové připojení, použijte wi-fi extender, který rozšiřuje dosah internetového signálu z vašeho routeru. Levnější alternativou je dlouhý ethernetový kabel –jeden konec zapojte do routeru, druhý do počítače. Dávejte pozor, aby nenavlhl a aby o něj někdo nezakopl. Pokud máte výhodný datový tarif na chytrém telefonu, aktivujte hotspot a připojte počítač k mobilní síti. Pokud však stahujete velké soubory, můžete překročit limit dat, proto se předem informujte u svého operátora.
Investujte do sluchátek, která potlačují vnější šumy, abyste se mohli soustředit na práci.

Dávejte pozor na držení těla. V ideálním případě byste měli mít ergonomickou židli, která poskytuje dostatečnou oporu zad. Existují však také jiné způsoby, jak zmírnit napětí zádových a krčních svalů. Dobře podepřete spodní část zad, například polštářem. Kolena by měla být o něco níže než boky, zápěstí v úrovni předloktí. Obrazovka musí být přímo před vámi tak, abyste nemuseli hlavu sklánět nebo zaklánět. Dobrým pomocníkem je polohovatelný stojan na notebook.

Chraňte se před sluncem. Nevystavujte se paprskům v nejteplejší části dne a používejte opalovací přípravky. Poprvé se namažte patnáct minut před usazením venku a obnovujte ochrannou vrstvu každé dvě hodiny nebo častěji. Opakované sprchování pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Osvěží vás také ledový nápoj.

Související články