poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nejúčinnější chemikálie v repelentech nepatří k nejškodlivějším

21.7.2022

Podle amerických spotřebitelských testů nejúčinnější repelentní přípravky obsahují 25–30 % látky diethyltoluamid neboli DEET. Některé výrobky s 30 % tzv. oleje z citronového eukalyptu (OLE) či 20 % icaridinu také mohou dobře ochránit před hmyzem. Co se skrývá za těmito názvy a nakolik jsou tyto látky bezpečné?

Diethyltoluamid neboli DEET má široké spektrum účinků – funguje proti velké škále hmyzu a jiných bezobratlých včetně komárů, klíšťat a much. Testy účinnosti nových repelentních složek spočívají ve srovnávání právě s DEET.

Diethyltoluamid byl objeven ve 40. letech 20. století, kdy armáda a ministerstvo zemědělství USA společně prověřily více než 6000 různých sloučenin a hledaly látky, které by odpuzovaly komáry. Od roku 1957 je DEET registrován pro použití ve spotřebních výrobcích. Vědci však stále přesně nevědí, proč je tak účinný. Teorií je mnoho – že maskuje lidský pach, snižuje schopnost komárů cítit pachy nebo je jednoduše odhání, protože jim připomíná něco jiného.

 Podle jedné studie z roku 2019 komáři vnímají přítomnost DEET i nohama, a když na něj dosednou, ihned zase odletí. Je možné, že DEET působí několika způsoby současně. U klíšťat jde pravděpodobně o jiný mechanismus než u komárů.

DEET používají miliony lidí už 60 let. Za celou tu dobu se objevilo jen málo zdravotních potíží, které mohly být spojeny právě s touto látkou, a to většinou při požití nebo nesprávném používání. Odborníci neobjevili žádné důkazy o karcinogenním účinku diethyltoluamidu a neexistují jasné důkazy o dalších dlouhodobých rizicích místního užívání.

OLE neboli tzv. olej z citronového eukalyptu obsahuje chemickou látku p-Menthan-3,8-diol neboli PMD, která odpuzuje hmyz. Extrahuje se z australské rostliny korymbie citroníkové. Podle současných poznatků nepatří k eukalyptům, ale název látky se nezměnil.

OLE je rafinovaný koncentrovaný olej, nikoli esenciální olej. Picaridin nebo icaridin je chemická látka vyvinutá společností Bayer AG v 80.--90. letech 20. století. Jeho struktura je podobná piperidinu, chemické látce, která se přirozeně vyskytuje v některých druzích pepře. Obě látky jsou bezpečné, pokud se používají podle návodu. OLE je biopesticid, tedy přirozeně se vyskytující látka, a je považován za méně rizikový než konvenční chemikálie k hubení škůdců. Nesmí se dostat do očí. Picaridin může vzácně podráždit pokožku. Dlouhodobé účinky obou látek nebyly dobře prozkoumány.

Poslední místa amerických testů jsou většinou obsazena tzv. přírodními repelenty s éterickými oleji, například s olejem z citronové trávy, cedrového dřeva, máty peprné nebo citronely. Ačkoliv jde o účinné přírodní repelentní látky, jejich malé a lehké molekuly se rychle odpařují z kůže. Někteří lidé na ně mohou být alergičtí.

Související články