poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Veganské, proteinové, nízkokalorické zmrzliny - jsou opravdu zdravější?

22.7.2022

Jak se liší složení a nutriční hodnoty klasické a veganské zmrzliny či zmrzlin s vyšším obsahem proteinů nebo menším množstvím kalorií? Slovinský svaz spotřebitelů ZPS shrnul rozdíly na základě poznatků z testu zmrzlin s vanilkovou příchutí.

V obchodech a podnicích nebo na stáncích se neustále objevují nové typy zmrzliny. Někdy jde o nové příchutě, jindy o speciální složení. Všechny zmrzliny jsou však kalorické. Kolegové zjistili, že energetické hodnoty vanilkové zmrzliny se pohybují v rozmezí 156–270 kcal / 100 g výrobku. Ve 100 g zkoumaných produktů bylo 5–18 g tuku, 15–24 g cukru a 1,6–4,2 g bílkovin. Nutriční hodnoty se odvíjely především od množství mléčných složek.

Zmrzliny označené jako „veganské“ nebo „bez mléka“ neobsahovaly mléko ani mléčné složky. Základem byl kokosový, sójový nebo ovesný přípravek a kokosový nebo kakaový tuk. Často v nich byly méně obvyklé přísady, jako je hrachový protein nebo tapiokový škrob. Celkové množství cukru a tuků bylo závislé na použitých surovinách. Některé produkty se sladidly měly velmi málo cukrů (pouze 1 g / 100 g). 

Více cukru bylo v čokoládových verzích, a to až 30 g / 100 g. Tuku bylo ve veganských zmrzlinách 5–22 %. Důsledkem odlišného složení byly rozdíly v energetických hodnotách, které se pohybovaly mezi 159 kcal / 100 g u výrobků se sladidly a 345 kcal / 100 g u zmrzlin s čokoládovou polevou. Nemléčné zmrzliny byly co do obsahu cukrů, tuku a energie srovnatelné s mléčnými verzemi, obdobný byl i obsah bílkovin.

Proteinové zmrzliny jsou mléčné zmrzliny s přísadami, které zvyšují obsah bílkovin. Obvykle jde o přidané mléčné bílkoviny nebo vaječný bílek. Část cukru se v proteinových zmrzlinách běžně nahrazuje sladidly a prodávají se jako zboží s menším počtem kalorií. Cukrů a tuků je v nich skutečně o poznání méně než v klasických zmrzlinách – od 8 g cukru a 9 g tuků ve 100 g výrobku. To snižuje jejich kalorickou hodnotu na 112–191 kcal / 100 g, ale čím více bílkovin je v takových zmrzlinách, tím jsou energeticky vydatnější, někdy až dvakrát více než klasický vanilkový výrobek.

Mražený jogurt se objevil před padesáti lety jako údajně zdravější alternativa běžné zmrzliny, protože obsahuje bakterie mléčného kvašení nebo jogurtovou kulturu. Mražené jogurty, které testovací tým objevil v prodejní síti, však většinou obsahovaly pouze 5–10 % jogurtu nebo jogurtového prášku, zbytek ingrediencí byl podobný běžné mléčné zmrzlině.

Nicméně podle nutriční tabulky bylo v mražených jogurtech méně tuku než v běžné vanilkové zmrzlině (do 5 g / 100 g), a také méně kalorií  (146–161 kcal / 100 g). Obsahem cukru a bílkovin se od obyčejné vanilkové zmrzliny nelišily.

Některé zmrzlinové složky mohou být problematické. Laktóza v mléčných přísadách může způsobit zažívací potíže. V takovém případě jsou dobrou náhradou veganské zmrzliny, které neobsahují mléko ani další mléčné složky, nebo zmrzliny s označením „bez laktózy“. Guarová guma je polysacharid a hraje roli stabilizátoru (brání vzniku ledových krystalků), ale může působit projímavě. Inulin je rozpustná vláknina, která působí jako sladidlo a zlepšuje texturu zmrzliny. Častěji se vyskytuje ve výrobcích se sníženým obsahem energie a ve veganských verzích. U citlivějších lidí může způsobit plynatost a nadýmání. Polyoly jsou cukerné alkoholy nacházející se v sladidlech (erythritol, maltitol, sorbitol, xylitol). V nadměrných dávkách působí projímavě.

Téměř všechny mražené sladkosti obsahují poměrně mnoho cukru nebo tuku. Jejich energetické hodnoty jsou víceméně srovnatelné. Pokud zvolíte zmrzlinu se sladidly, spotřebujete méně kalorií, ale projeví se to na chuti. Proteinové zmrzliny mohou obsahovat více bílkovin, ale také hodně tuku a cukru. Pokud nemáte speciální nutriční nároky na vyšší příjem bílkovin, sáhněte raději po běžných zmrzlinách.

Vanilkovým zmrzlinám se v srpnovém vydání věnuje také časopis dTest.

Související články