poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kontroloři si posvítí na živočišné produkty na českých trzích

25.7.2022

Státní veterinární správa soustavně sleduje prodej potravin živočišného původu na farmářských trzích. Kontroly budou vzhledem s většími riziky spojenými s teplými měsíci probíhat celé léto.

Od začátku roku do konce května inspektoři SVS zkontrolovali více než 120 prodejců. Téměř pětina kontrol odhalila problémy. Nejčastější byla porušení zásad výrobní a hygienické praxe, jako je například nedodržení teploty skladování nebo nedostatečná ochrana produktů před vnější kontaminací.

Objevovaly se rovněž chyby v označování potravin, nesprávná manipulace s výrobky nebo nejasný původ zboží. Loni byla situace v prvních pěti měsících roku podobná – závady byly zjištěny při 22 z celkem 116 kontrol a šlo o stejné druhy chyb. Nesprávná teplota při skladování a prodeji živočišných potravin může poškodit zdraví spotřebitelů, proto se na ni kontroly neustále zaměřují

Pravidelné inspekce prodeje na farmářských trzích má zajistit nabídku zdravotně nezávadných a kvalitních potravin živočišného původu a chránit zákazníky před nekalými obchodními praktikami. Pro všechny prodejce platí desatero pravidel, která jsou zveřejněna na internetových stránkách SVS.

Související články