poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Velká část zdravotnických aplikací nebyla ověřena relevantními studiemi

26.7.2022

Většina aplikací, které francouzští lékaři používají pro sledování pacienta na dálku, nebyla dostatečně testována, ukázala studie zveřejněná v časopise Journal of Medical Internet Research.

V roce 2020 se na trhu objevilo 250 zdravotnických aplikací denně. Takové množství je těžké utřídit a vybrat ty nejlepší. Autoři studie vypracovali na základě doporučení francouzského Národního úřadu pro zdraví (HAS), Evropské onkologické společnosti a pacientských sdružení dotazník o 26 položkách, aby porovnali klinickou relevanci těchto aplikací.

Prověřili 68 produktů, které sledují pacienty s rakovinou či srdečním onemocněním i osoby s chronickými nemocemi nebo bolestmi. Zkoumaný software monitoruje na dálku dodržování léčebných postupů a jejich vedlejší účinky. Například aplikace Resilience a Cureety se používají při léčbě rakoviny, Bliss se pomocí helmy pro virtuální realitu zaměřuje na úlevu od bolesti, Omen je určena pro detekci rizika hospitalizace u seniorů. Nejde tedy o wellness aplikace nebo aplikace pro sledování fyzické aktivity, ale o nástroje používané lékaři a nemocnými lidmi, upřesnila spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Výsledky výzkumu jsou znepokojivé. Pouze 21 % testovaných aplikací bylo před uvedením na trh předmětem randomizovaných studií, které jsou považované za maximální záruku účinnosti. Dalších 15 % prošlo praktickými testy v reálných podmínkách, a ačkoliv je to méně spolehlivá metoda hodnocení, má jistou výpovědní hodnotu. U zbývajících 64 % aplikací neproběhla žádná relevantní klinická studie. Tyto poznatky vyvolaly vážné otázky o kvalitě a užitečnosti nových zdravotnických programů tohoto typu.

Studie rovněž ukázala, že vývojáři při práci na nových aplikacích berou v potaz dlouhodobé přežití klienta pouze u 5 % programů, přitom u sledování pacientů s rakovinou nebo srdečním onemocněním je to hlavní cíl léčby. Vývojáři více spoléhají na spokojenost uživatele (ergonomie, ovládání) a jeho pocit lepšího sledování zdravotního stavu.

Související články