poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na evropské talíře míří další druh hmyzu

28.7.2022

Evropská agentura pro bezpečnost potravin EFSA schválila použití larev potemníka stájového v potravinářském průmyslu. Až Evropská komise vyjádří souhlas s jejich chovem, výrobou a prodejem, půjde o čtvrtý druh hmyzu na seznamu nových potravin EU.

Nutriční vlastnosti hmyzu spolu s nízkým ekologickým a ekonomickým dopadem chovu z hmyzích potravinových produktů činí perspektivní zboží. Zájem o hmyzí produkty v Evropě stoupá. Schvalování a uvádění na trh je regulováno od roku 2018, kdy vstoupilo v platnost nařízení o nových potravinách. 

Každý provozovatel, který chce uvést na unijní trh nový hmyz pro lidskou spotřebu, musí podat žádost o jeho zařazení na příslušný seznam. EFSA provádí analýzu rizik a zjišťuje, zda konzumace nepředstavuje nebezpečí pro spotřebitele. Doposud tak učinila u čtyř druhů. Potemník moučný neboli moučný červ (Tenebrio molitor) byl schválen v květnu 2021. Je určen k použití jako celý sušený hmyz nebo jako složka potravinářských výrobků. Saranče stěhovavé (Locusta migratoria) bylo povoleno v listopadu 2021 v mražené, sušené a práškové formě. Cvrčka domácího (Acheta domesticus) lze nabízet od února 2022 sušeného, mraženého nebo jej používat ve formě prášku například při výrobě proteinových produktů, sušenek nebo těstovin.

V červenci 2022 EFSA zveřejnila kladné hodnocení larev potemníka stájového (Alphitobius diaperinus) v mražené a mrazem sušené podobě a jako přísady do výrobků, jako jsou cereální tyčinky, těstoviny, náhražky masa nebo pečivo. Nyní se očekává, že Evropská komise brzy povolí také jeho uvedení na trh.

Na etiketách potravin s obsahem některých druhů hmyzu, například moučných červů, musí být uvedeno varování, že mohou způsobit reakce u lidí alergických na měkkýše. Jiné, jakou jsou cvrčci, takové riziko nevyvolávají.

Související články