poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test kombinovaných grilů

2.8.2022

Kombinovaný gril je lákavý, když chcete mít neustálou možnost volby a střídat různé způsoby grilování. Má však také nevýhody. Spotřebitelská organizace Which? shrnula poznatky z britských spotřebitelských testů.

Máte-li rádi pohodlí plynového grilu, ale chybí vám aroma pokrmů pečených na uhlí, můžete si pořídit gril kombinovaný. Většina výrobců tvrdí, že se v něm snoubí nejlepší z klasického a plynového zařízení a nemusíte se rozhodovat mezi dvěma různými typy – máte v podstatě dva v jednom. Spotřebitelské testy ukazují, že většina modelů dvoupalivových grilů díky plynovému ohřevu rychle dosáhne potřebné teploty k několikaminutové přípravě oblíbených pokrmů. Když nespěcháte, můžete dosáhnout charakteristického kouřového aromatu jídla opékáním na uhlí. Kombinovaný gril zabere méně místa než jeden klasický a jeden plynový. Modely se dvěma grilovacími plochami umožňují používat oba způsoby pečení současně a někdy jsou opatřeny šikovným úložným prostorem.

Některé kombinované grily však mají pouze jednu grilovací plochu, takže můžete ve stejnou dobu grilovat buď jen na plynu, nebo jen na uhlí. Podle testů obvykle funguje lépe jedna z těchto variant (zpravidla uhlí) a jen výjimečně budete stejně spokojeni s oběma. Většina kombinovaných grilů nemá větrací otvory, proto je obtížné regulovat teplotu ohřevu. Nabídka na trhu stále není dostatečně velká, ceny jsou vysoké a spotřebitel nemá velký výběr.

Nelze říct, zda jsou pokrmy z kombinovaného grilu chutnější- Záleží na úpravě jídla a zkušenostech kuchaře. V testech organizace Which? si grily na dřevěné uhlí vedly obecně lépe než plynové nebo elektrické modely, to však neznamená, že na plynovém grilu, který je navíc rychlejší, nepřipravíte chutné jídlo.

Související články