poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se koupat bezpečně

3.8.2022

Koupat se v moři, bazénu nebo rybníku po jídle se nedoporučuje. Na co si dát pozor, abyste se nevystavovali zbytečnému riziku? Nabízíme vám rady italské spotřebitelské organizace Altroconsumo.

Na sociálních sítích se šíří názory, že do vody můžete bez obav i přímo od stolu, ale italské ministerstvo zdravotnictví opakovaně upozornilo, že je skutečně nutné vyčkat tři hodiny. Abyste se vyhnuli nepříjemnostem, stačí pamatovat na několik základních pravidel.

Nekoupejte se sami. Je vhodné mít s sebou někoho, kdo vám pomůže v případě nevolnosti nebo křeče.

Do vody vstupujte rozvážně, aby si tělo zvyklo na její teplotu. Když je rozdíl mezi teplotou těla a vody příliš velký, může termický šok vést k ztrátě vědomí a riziku utonutí.

Konzumujte lehké pokrmy, abyste se vyhnuli trávicím problémům a únavě. Neměli byste se sice koupat hned po jejich požití, ale snížíte riziko potíží. Když jíte, trávicí ústrojí potřebuje ke své činnosti více krve, která pak chybí periferním orgánům a svalovému systému, proto je vhodné po najezení příliš neplavat, neskákat do vody a nepotápět se, zejména je-li voda studená.

Nepijte alkohol. Data ukazují, že požití alkoholu zvyšuje nebezpečí utonutí, protože alkoholické nápoje ovlivňují pozornost, mění reakce, ale také uvolňují svaly.

Dobře zhodnoťte svůj stav. Pokud se necítíte dobře fyzicky nebo duševně, plaváním zbytečně riskujete, a to zejména při horších povětrnostních podmínkách.

Posuďte své síly, nepřepínejte se, a pokud nejste zdatní a zkušení plavci, nevydávejte se daleko od břehu.

Související články