poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zalévejte chytře

4.8.2022

Šetřit vodou lze i na krásné a bohaté zahradě, stačí znát a dodržovat několik jednoduchých zásad a pěstovat správné rostliny. Prospěje to zahradě, klimatu i peněžence.

Zalévat je nejlepší brzy ráno, případně i večer, nikoliv během dne. Země je po ránu ještě chladná, voda se odpařuje pomaleji a rostliny ji lépe využijí. Odpařování vody z půdy zpomaluje také vrstva mulčovací kůry nebo posekané trávy. Zalévejte zem blízko rostlin, aby se dostala ke kořenům. Pouhé potřísnění listů nestačí. Žlábek vykopaný kolem záhonu zabrání odtékání vody – stačí jednoduchý, mělký, ručně vyhloubený.

Čím je květináč větší, tím pomaleji v něm proschne zemina, zejména když na dně vytvoříte drenážní vrstvu. Keramické neglazované květináče a truhlíky jsou prodyšnější, ale neudrží vlhkost a jejich obsah snadno usychá. Glazované nebo plastové nádoby sice více udrží vlhko, ale půda v nich může začít plesnivět. Rostliny na záhoně jsou méně závislé na pravidelném zalévání než květiny v květníku, protože kořeny mohou čerpat vláhu na větší ploše.

K úspoře vody přispívá také správný výběr rostlin. Růže, šeřík, levandule nebo divizna snášejí sucho lépe než hortenzie a rododendron. Žíznivý trávník lze proměnit v nenáročnou divokou louku. Půdopokryvné rostliny, jako je rozrazil, břečťan, jeřábek, kontryhel, pýr nebo šrucha, půdu chrání před sluncem a zpomalují odpařování vláhy. Sukulenty, například rozchodník nebo netřesk, se bez vody obejdou velmi dlouho, připomněla německá organizace Stiftung Warentest.

Související články