poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nedostatek slunečnicového oleje mění složení kosmetiky a informace na obalech

5.8.2022

Informace na obalech kosmetických výrobků, jejichž složení se změnilo v důsledku nedostatku slunečnicového oleje, musí být ve Francii aktualizována nejpozději za půl roku.

Slunečnicový olej se v kosmetice běžně používá jako změkčovadlo. Ve složení bývá uváděn jako olej ze semen Helianthus annuus. Kvůli válce na Ukrajině je však této suroviny nedostatek. Někteří výrobci proto zvýšili ceny, jiní jsou nuceni měnit složení produktů a zároveň upravovat informace pro spotřebitele, shrnula situaci francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Na obaly musí být uvedeno prohlášení s podrobnostmi o změně složení a musí být příslušně upravena nebo přelepena označení typu „organický“, „veganský“ či „bez palmového oleje“. Povinnost se vztahuje na prodej v kamenných i internetových obchodech. Aby mohli někteří výrobci pro francouzský trh používat již dříve vyrobené obaly, rozhodlo francouzské Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebitelské záležitosti a potírání podvodů (DGCCRF) také o udělení výjimky na dobu do 6 měsíců, pokud budou problémy se zásobováním přetrvávat a změna složení neohrozí bezpečnost spotřebitelů.

Podle uvedené výjimky může být na obalech, kde nová informace není uvedena, na přechodnou dobu do 13. října 2022 viditelně vyvedeno slovo „DEROG“ (zkratka od dérogation, zrušení části předpisu, pravidla nebo v tomto případě upozornění částečná změna informací), ovšem pouze po potvrzení ze strany DGCCRF.

Upozornění na změny musí být také v samotných obchodech – u vchodů, u pokladen a v části, kde jsou příslušné výrobky vystaveny.

Související články