poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kryoterapie patří pouze do rukou odborníků

12.8.2022

Podle francouzského kasačního soudu mohou kryoterapii, tedy metodu vystavení organismu mrazu o teplotách až –200 °C, používat pouze lékaři a fyzioterapeuti.

Doposud kryoterapii nabízely salony krásy, sportovní haly a další zařízení k redukci váhy, zlepšení spánku nebo zdokonalení pleti. Některé dokonce slibovaly snížení bolesti způsobené osteoartrózou nebo roztroušenou sklerózou. 

O takových účincích extrémního chladu však neexistují vědecké důkazy, ačkoli odborníci se v této věci dovolávají takzvaného vědeckého konsenzu. Americká zdravotnická agentura FDA v roce 2016 uvedla, že důkazy o bezpečnosti a účinnosti celkové kryoterapie jsou zcela nedostatečné a není jasné, co se během ní v těle skutečně děje. Nedávno se v tomto smyslu vyjádřil také francouzský Národní ústav zdraví a lékařského výzkumu Inserm, připomněla spotřebitelská organizace UFC-QueChoisir.

Klientka kosmetického salonu, která v důsledku nežádoucích účinků kryoterapie strávila měsíc a půl v pracovní neschopnosti, zažalovala salon za úmyslné zranění a nezákonné praktikování medicíny. Případ se v květnu dostal ke kasačnímu soudu, který jí dal za pravdu s tím, že podle vyhlášky z roku 2007 smí kryoterapii, při které dochází k porušení celistvosti kůže, praktikovat pouze lékaři a v ostatních případech výhradně fyzioterapeuti.

Související články