poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se starat o sportovní obuv?

19.8.2022

Návody, jak nejlépe pečovat o tenisky a sportovní obuv, bývají rozporuplné. Nabízíme vám rady britské organizace Which?, jak se při praní vyhnout zničení bot nebo poškození pračky.

Řiďte se údaji na štítku obuvi. Měl by obsahovat informace o možnosti praní v pračce. Pokud štítek chybí, ověřte si pokyny k údržbě u výrobce nebo prodejce. Neuspějete-li, omyjte boty raději v ruce.

Je-li to možné, vyjměte vložky, abyste obuv mohli pořádně umýt nebo vyprat. Často jsou vyrobeny ze syntetické pěny, která po namočení dlouho schne. Můžete je vyčistit rychlým otřením vlhkým hadříkem, aniž by se při tom promočily.

Vyjměte tkaničky. Prací prostředek a voda se tak snáze dostanou do všech míst a nehrozí nechtěné obarvení obuvi ani tkaniček.

Před umytím zbavte sportovní obuv nečistot kartáčem nebo hadříkem, a to včetně podrážky. Rozhodně na ní nesmí zbýt žádné bláto.

Pokud výrobce doporučuje praní v pračce, nikdy tam nevkládejte pouze obuv, protože jí to škodí a nesvědčí to ani spotřebiči. Přidejte ručníky, které dobře tlumí nárazy. Tkaničky vložte do sáčku na praní nebo do povlaku na polštář, aby se nezachytily v otvorech bubnu nebo v gumovém těsnění.

Sportovní obuv perte ve studené vodě nehledě na vyšší teplotu uvedenou na štítku. Lépe ochráníte původní barvy a ušetříte energii.

Používejte tekuté prací prostředky, protože voda uvnitř obuvi necirkuluje dostatečně na to, aby se prášek dobře rozpustil. Tekutý přípravek se nebude usazovat v oblasti švů a v záhybech, dobře se vypláchne a vystačíte s polovičním množstvím než při běžném praní.

Sportovní obuv sušte pouze na vzduchu, nikdy v sušičce nebo na radiátoru či jiném zdroji tepla, protože by se mohla zdeformovat. Optimální je pověsit boty na šňůru – nejdříve za paty a poté za špičky. Vnitřek uschne rychleji, když do něj vložíte silikagelové sáčky, které velmi dobře absorbují vlhkost.

Související články