poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak prodloužit životnost zahradního nábytku

22.8.2022

Výběr kvalitního venkovního nábytku z vhodného materiálu je velmi důležitý. Podstatná je rovněž pravidelná správná údržba a způsob uskladnění během zimního období.

Volte výrobky z odolných materiálů, které odolají nepřízni počasí, radí britská spotřebitelská organizace Which?. Kovový nábytek, včetně hliníku, nerezu a železa, je sice těžký, ale vydrží dlouhá léta. Tvrdá dřeva, jako je teak nebo syntetický ratan, budou také sloužit dlouho a jsou lehčí. Plastový nábytek je obvykle lehký a levný, ale často praská, v horku se může deformovat a není šetrný k životnímu prostředí.

Udržujte zahradní nábytek čistý. Narušit povrch mohou skvrny od plísně, opalovacího krému nebo jídla, které při dobré povrchové úpravě stačí jemně vydrhnout. Rámy otírejte vlhkým hadříkem jednou týdně a dvakrát až čtyřikrát ročně je umyjte důkladněji. Optimální způsob čištění závisí na materiálu. Vždy si přečtěte pokyny k údržbě, abyste nábytek nepoškodili a nepřišli o záruku.

Dřevěný zahradní nábytek nejménějednou ročně vykartáčujte tvrdým kartáčem, abyste odstranili nečistoty, alergeny a plísně. Měkká dřeva ošetřete speciálním přípravkem a ošetřete mořidlem, tvrdá umyjte teplou mýdlovou vodou. Občasné namoření a naolejování staré dřevo rozzáří a ochrání před plísněmi. U dřevěného nábytku se složitým designem je vhodné požádat o pomoc profesionála.

Ratanový nebo proutěný venkovní nábytek lze omýt zahradní hadicí. Odolnější špínu setřete houbou a trochou teplé mýdlové vody, znovu opláchněte a nechte oschnout. Plastový zahradní nábytek vyčistíte houbičkou a teplou mýdlovou vodou. Proti plísním pomůže silně zředěný savový roztok.

Kovový zahradní nábytek by měl být ošetřen proti rzi už výrobcem. Občas jej očistěte mýdlovou vodou a jemnou houbou. Můžete použít hadřík z mikrovlákna. Zpozorujete-li stopy koroze, ihned se postarejte o nový ochranný nátěr. Správné uskladnění v zimním období je klíčové. Myslete na zajištění venkovního nábytku v chladné části roku. Dřevěným výrobkům nejvíce škodí vlhko, zatímco lehký nábytek z plastu nebo hliníku může snadno odfouknout i silnější podzimní vítr. Můžete-li, nechte zahradní nábytek odpočívat pod přístřeškem, optimálně pod vhodným krytem či potahem. Ideální je kůlna, garáž nebo jiná podobná místnost, ale i pomůže i markýza. Je-li nábytek skládací, nezabere moc úložného prostoru.

Související články