poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Cenu mouky navyšují spekulace

24.8.2022

Cena mouky nestoupá kvůli výpadkům produkce na Ukrajině. Hlavním viníkem jsou obchodní spekulace a narušení plynulosti dodavatelských řetězců způsobené předzásobováním. Na problém upozornil francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs.

Po vypuknutí války na Ukrajině se začali Francouzi zásobovat potravinami, což způsobilo částečný nedostatek pšeničné mouky v obchodech. V červenci mouka stále chyběla ve více než 4 % prodejen, přičemž týdenní prodej se stále drží o 50 % nad normálem. 

„Produkce pšenice je zatím poměrně stabilní a nelze mluvit o nedostatku,“ uvedlArnaud Petit, ředitel International Grains Council (IGC). Na burze s pšenicí však probíhají spekulace, které navyšují ceny. Cena letošní sklizně, kterou určují obchodní transakce a další faktory, se mezi únorem a květnem zvýšila o 67 % za tunu a překonala tak historické cenové rekordy. Křehká dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou o znovuotevření ukrajinských přístavů podepsaná 22. července ceny dočasně snížila.

Podle IGC se očekává, že celosvětová produkce dosáhne v letech 2022 a 2023 zhruba 193 milionů tun, pouze o jeden milion méně než před válkou na Ukrajině. Žádný reálný nedostatek na francouzském trhu tedy nehrozí, protože dodávky z válčících zemí jsou z velké části kompenzovány zvýšeným exportem z ostatních evropských zemí nebo ze Severní Ameriky.

Indie v květnu oznámila omezení svého vývozu, protože tam panovaly po několik týdnů extrémně vysoké teploty a očekává se, že sklizeň bude menší. Rizika existují také v západní Evropě a Severní Americe. V Kanadě se kvůli počasí opozdila setba, zatímco ve Francii mohlo obilí poškodit dlouhodobé sucho.

Související články