poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Domácí dětské pokrmy mohou obsahovat stejné množství těžkých kovů jako kupované

26.8.2022

Domácí dětská strava pravděpodobně obsahuje stejné hladiny olova, arsenu, kadmia a rtuti jako průmyslově vyráběná dětská výživa, zjistila americká studie. Přesto existují způsoby, jak děti před nebezpečnými prvky chránit.

Podle nové zprávy organizace Healthy Babies Bright Futures (HBBF), americké aliance vědců a organizací na podporu zdraví dětí, obsahovalo více než 90 % zkoumaných potravin identifikovatelné množství nejméně jednoho těžkého kovu. Zpráva rovněž informovala o tom, které potraviny používané v dětské stravě jsou z tohoto hlediska nejbezpečnější, například banány, pomeranče, vejce nebo maso. Mezi nejproblematičtější patřily rýžové koláčky, rýžové křupky a rýžové cereálie.

Již předchozí výzkumy, včetně testů spotřebitelské organizace Consumer Reports, odhalily znepokojivě vysoké hladiny těžkých kovů v některých potravinách pro děti a kupovaných ovocných šťávách. Tato studie ukázala, že domácí jídlo může přinášet stejná rizika, pokud se jim rodiče nebudou snažit předcházet.

Těžké kovy se vyskytují přirozeně v životním prostředí. Ve větší míře jsou obsaženy ve vodě a půdě kontaminované výrobními nebo zemědělskými postupy. Některé potraviny pravděpodobně snáze absorbují určité kovy. Například rýže s větší pravděpodobností obsahuje anorganický arsen, nejškodlivější formu tohoto prvku, a špenát může absorbovat vysoké hladiny kadmia. Těžké kovy v potravinách vyvolávají obavy zejména u malých dětí, protože jejich organismus a mozek se stále vyvíjejí. Důsledkem mohou být problémové chování, snížená inteligence či porucha pozornosti a hyperaktivita.

Organizace HBBF testovala 14 druhů dětské výživy, jako jsou pyré a sušenky na prořezávání zoubků, a porovnala je se 14 obdobnými pokrmy, které jedí lidé všech věkových kategorií. Rozdíly byly většinou velmi malé. Analyzovány byly rovněž údaje o těžkých kovech z testů jiných potravin. Výzkumný tým podle nich rozdělil potraviny do čtyř kategorií. Doporučil vyhýbat se křupavým rýžovým cereáliím, rýžovým křupkám, rýžovým koláčkům a hnědé rýži. Měla by se omezit konzumace krekrů doporučených při prorůstání zoubků, sušeného ovoce, hroznové šťávy, kojeneckých rýžových cereálií, ovesných cereálií typu Cheerios, rýžových sušenek a sucharů, špenátu (kromě baby špenátu) a slunečnicového tuku. Doporučil pouze občasnou konzumaci baby špenátu, melounu, konzervovaného ovoce, mrkve, 100% ovocné šťávy (kromě hroznové), nerýžových zrn, nerýžových sušenek a krekrů, listové zeleniny, arašídového másla, brambor, batátů a bílé rýže. Mytí a loupání mrkve, brambor a batátů snižuje podle studie obsah těžkých kovů. Neomezeně lze konzumovat řadu dalších potravin, například hrášek, zelené fazolky a máslovou dýni, maso v různých úpravách, vejce, fazole, jablečný protlak, sýry nebo jogurty.

Autoři studie zveřejnili několik základních rad pro rodiče. Nahraďte sušenky a rýžové suchary banánem, konzervované ovoce čerstvým. Nabídněte malým dětem raději ovesné než rýžové pokrmy. Dávejte jim obyčejnou vodu, nikoliv jablečnou nebo hroznovou šťávu. Obměňujte zdroje bílkovin. Batáty a mrkev vždy loupejte. Rýžové oplatky nahraďte jablečným pyré, fazolemi, ovocem, jogurtem nebo sýry.

Související články