poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Česku výrazně přibylo zdravotně závadné točené a kopečkové zmrzliny

29.8.2022

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) letos odhalila nejvyšší množství nevyhovujících zmrzlin a ledu do nápojů za posledních šest let. Předepsaná pravidla nesplňovalo 56 % zmrzlin a 75 % ledů hodnocených do poloviny srpna.

Letošní kontroly SZPI ukázaly, že značná část provozovatelů nedodržuje správné postupy výroby točených a kopečkových zmrzlin nebo ledu. Závažnější jsou letos zejména výsledky bakteriálních analýz, což znamená zvýšené zdravotní riziko pro spotřebitele.

Od začátku roku 2022 zaměstnanci inspekce laboratorně prověřili 109 vzorků točených a kopečkových zmrzlin, z toho 61 nesplňovalo hygienické limity.  Analýza odhalila nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae. Hlavní příčinou je dle tiskové zprávy SZPI nedodržení hygieny výroby, nedostatečná sanitace zařízení a nedodržení výrobního postupu při přípravě zmrzliny. Vliv může mít také nedostatečně proškolený personál. Řada výrobců a prodejců nelikviduje na konci dne točenou zmrzlinu, jak vyžadují pravidla, a další den ji vrací do stroje. To může způsobovat přenos bakterií a jejich další množení.

Podobná byla situace u prověřeného ledu do nápojů. Z celkem 65 vzorků nesplňovalo hygienické nebo zdravotní limity 49. Laboratoř sledovala výskyt bakterií Escherichia coli, Clostridium perfringens, enterokoků, koliformních bakterií, bakteriálních kolonií rostoucích při 22°C a 36°C a přítomnost živých mikroorganismů. Výrobci ledu pravděpodobně nedodržují pečlivě hygienické podmínky a nedezinfikují pravidelně výrobníky.

SZPI dlouhodobě analyzuje hygienická a zdravotní rizika v sektoru zmrzlin a ledů, proto o něco častěji vybírá vzorky k odběru v provozovnách, kde očekává problém. Nelze tedy uvedené údaje vztáhnout na celý trh.

Související články