poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyplatí se pořízení chytrého termostatu?

30.8.2022

Řada chytrých termostatů účinně sníží spotřebu elektřiny při vytápění nebo chlazení, zvýší tepelný komfort v domácnosti a ušetří peníze. Některým domácnostem však nepřinesou žádný užitek, a tudíž se nevyplatí. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports testovala desítky výrobků.

Chytrý termostat je zařízení, které lze připojit k bezdrátové internetové síti nebo k síti chytré domácnosti. Uživatelům pomáhá ušetřit zejména v oblastech s většími výkyvy teplot. Menší úspory bývají v místech s mírnějším klimatem a obecně nižšími účty za elektřinu. Chytrý termostat sám odhadne, kdy lze topení nebo chlazení vypnout či přepnout na úsporný režim, aniž by se snížilo pohodlí, například když nikdo není doma (na základě údajů z pohybových senzorů nebo dle polohy mobilů).

Polovina výrobků testovaných organizací Consumer Reports měla pohybový senzor, sledování polohy mobilu (geo-fencing) nebo obojí. Chytrý termostat lze zvlášť naprogramovat tak, aby snížil spotřebu v době nočního spánku nebo během pracovní doby a pobytu dětí ve škole. Běžné programovatelné termostaty (bez wi-fi nebo aplikace pro chytré telefony) to umí už dávno. Jejich ovládání je však tlačítkové nebo s dotykovou obrazovkou, a tudíž trochu těžkopádnější. Odhaduje se, že 40–70 % uživatelů tyto funkce nepoužívá. Některé chytré termostaty umí automaticky nastavit plán vytápění a chlazení na základě zkušeností z pohybových senzorů nebo geo-fencingu.

Chytré termostaty mají řadu dalších funkcí, včetně zpráv o spotřebě nebo připomenutí, že je nutné vyměnit HVAC filtr. I za předpokladu, že spotřebitel nevyužívá zmíněné možnosti, je pro něj pohodlné ovládat termostat mobilní aplikací, zejména když je mimo domov. Některé chytré termostaty spolupracují se vzdálenými teplotními senzory, což umožňuje mít určitou teplotu na konkrétním místě domu či bytu ve vybranou konkrétní dobu. Například pokud je hlavní termostat v prvním patře, ale rodina tráví většinu dne ve druhém, kde je obecně tepleji, lze do druhého patra umístit dálkové čidlo, aby se klimatizace nebo topení řídilo dle jeho odečtů.

Jsou ovšem domácnosti, kde se chytrý termostat nevyplatí. Někdy stačí dobře nastavený jednodušší přístroj. Trávíte-li většinu času doma, nepotřebujete různé režimy chlazení a vytápění. Pokud žijete v mírném podnebí a máte nízké výdaje za elektřinu, také se obejdete bez sofistikovaného zařízení. Moderní klimatizace s proměnnými otáčkami a tepelná čerpadla jsou navrženy tak, aby fungovaly lépe a efektivněji, když běží bez přestání a udržují při tom stálou teplotu. Pravidelné vypínání systému chytrým termostatem může tuto efektivitu narušovat.

Související články