poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kdy mohou nepřilnavé pánve představovat nebezpečí?

2.9.2022

Hrnce a pánve s nepřilnavým povrchem mohou obsahovat nežádoucí fluorové látky. Nabízíme vám informace, jaký vliv může mít jejich používání na zdraví a na životní prostředí, od dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Fluorové látky odpuzují vodu a mastnotu, proto se často používají při výrobě nepřilnavého nádobí. Rozkládají se velmi pomalu, mohou se hromadit v organismu a v přírodě. Nejproblematičtější fluorové látky, například perfluorooktanová kyselina (PFOA) a perfluoroktansulfonan (PFOS), narušují hormonální rovnováhu. U ostatních existují vážné obavy, že mohou mít rovněž negativní vliv na zdraví a životní prostředí.

Některé výrobky nesou označení „bez PFOA“ nebo „bez PFOS“, mohou však obsahovat jiné fluorové látky. PFOA a PFOS jsou ve výrobě nádobí zakázány, ale existují také mnohé další, například polytetrafluorethylen (PTFE). Abyste se zcela vyhnuli fluorovým látkám, kupujte nádobí, u nějž výrobce zaručuje, že neobsahuje perfluorované uhlovodíky (PFC), PFAS nebo fluorové látky obecně.

Podle poznatků dánské veterinární a potravinové správy jsou fluorové látky stabilně vázané v nepřilnavém povlaku a při správném zacházení se neuvolňují do pokrmů. Pánve proto nepřehřívejte – do 200 °C na nich můžete bez obav smažit i opékat. Nebezpečné jsou teploty okolo 250 °C, při nichž se nežádoucí fluoridy mohou uvolňovat do jídla i do vzduchu. Postupujte dle návodu k použití. Nepoužívejte hrnce a pánve s porušenou nepřilnavým povrchem, protože zaručeně bezpečná pro styk s potravinami je pouze vrchní vrstva. Lepší volbou je však obecně nerezové nádobí.

Související články