poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

EU schválila nové potraviny z kávy

8.9.2022

Evropská unie schválila používání nových potravin z kávového keře neboli kávovníku.

Na unijním trhu lze nově nabízet dvě další potraviny vyrobené z kávovníku – infuzi z kávovníkových listů a sušenou dužinu kávovníkových plodů. Na schválení čekají kávové slupky jako přísada do nealkoholických nápojů, které již byly doporučeny k přijetí Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin EFSA.

V Evropě je za novou potravinu považována taková, která nebyla součástí jídelníčku Evropanů před 15. květnem 1997, kdy vstoupila v platnost první příslušná směrnice. Vztahuje jak na zcela nové potraviny vyrobené například za pomoci nových technologií a postupů, tak na produkty, které se v Evropě nekonzumovaly, ačkoliv jsou běžné v jiných částech světa.

Infuze z kávovníkových listů je nálev z rostlin Coffea arabica L. nebo Coffea canephora Pierre ex A. Froehner. Lze ho používat samostatně nebo jako součást jiných nápojů. Je tradiční součástí kuchyně v některých částech Afriky, Asie a Severní Ameriky.

Sušená dužina kávovníkových plodů je rovněž z rostlinCoffea arabica L. a Coffea canephora Pierre ex A. Froehner a nálev z ní lze používat jako přísadu do nápojů. Stejně jako kávovníkové listy se běžně konzumuje v Africe, Asii nebo Severní Americe. Spotřebitelská organizace OCU upozornila, že i zde platí povinnost udávat množství obsaženého kofeinu. Pokud obsah přesahuje 150 mg/l, musí být na obalu výrobku uvedeno varování před konzumací těhotnými nebo kojícími ženami.

Související články